Reklama
aplikuj.pl

Bitcony coraz ekskluzywniejsze. Pozostało tylko 10% przewidzianej puli

Bitcony coraz ekskluzywniejsze,

W poniedziałek 13 grudnia 2021 roku Bitcoin przebił pułap 90% „wydobytych” monet wirtualnych. Wtedy to bowiem 18,9 milionów BTC z puli 21 milionów trafiło do wirtualnych portfeli i znajduje się w obiegu na różnych giełdach.

Król wśród kryptowalut właśnie przebił kamień milowy. Bitcony coraz ekskluzywniejsze

Oznacza to więc, że Bitcoiny stają się coraz ekskluzywniejsze, bo pozostało tylko 10%, czyli 2,1 milion tych wirtualnych monet do wydobycia. Nie oznacza to jednak, że ostatnia część puli Bitcoinów rozejdzie się tak szybko, jak poprzednia. Twórca tej kryptowaluty przewidział bowiem mechanizm zmniejszania tempa tworzenia Bitcoinów aż o połowę na każde 210000 wydobytych bloków.

Czytaj też: Bitcoin nie jest zdecentralizowany? Nowe badanie napawa obawą

Oznacza to niestety, że każdy kolejny Bitcoin będzie teraz wymagał jeszcze okazalszego zużycia energii. Wspomniane ograniczenia w 2020 roku sprawiły, że zamiast 12,5 Bitcoinów za każdy blok, górnicy mogli liczyć tylko na 6,25 Bitcoinów, co najpewniej w 2024 roku spadnie o kolejną połowę.

Bitcoin osiągnął historyczny kamień milowy, ponieważ 90 procent z maksymalnej liczby 21 milionów bitcoinów zostało wydobytych na potrzeby podaży. Niedobór Bitcoina jest jednym z jego najbardziej atrakcyjnych aspektów jako inwestycji, co jest tym, co wiele osób, instytucji i rządów zaczyna łapać. Myślę, że rzadkość Bitcoina doprowadzi do szoku podażowego dla bitcoina, który pomoże mu wyprzedzić złoto w ciągu najbliższych 10 lat

– powiedział Marcus Sotiriou, analityk w wywiadzie z The Independent.

Czytaj też: Nowy Cray X, to pierwszy egoszkielet wspomagający dwie części działa

Przez to wedle szacunków, choć wydobycie 18,9 milionów Bitcoinów zajęło 12 lat, to wydobycie pozostałych 2,1 milionów potrwa do 2140 roku.