Reklama
aplikuj.pl

Stabilna, mobilna i zautomatyzowana. To platforma MobED od Hyundaia

platforma MobED od Hyundaia, platforma MobED

Specjalny oddział firmy Hyundai, oddający się w zupełności rozwojowi robotów i zautomatyzowanych dzieł wszelakiej maści, pochwalił się właśnie opracowaniem czegoś z pozoru prostego. W grę wchodzi platforma MobED, która może stać się podstawą dla wózków dziecięcych, kamer na planie filmowym, systemów dostarczania paczek, czy pojazdów mobilnych.

MobEB Hyundaia wnosi zautomatyzowane proste platformy jeżdżące na nowy poziom. Zadebiutuje już na CES 2022

Na pierwszy rzut oka platforma MobED nie może po prostu zachwycić. Mierząca w swojej pierwotnej formie 67 x 60 x 33 cm ta mała platforma mobilna waży 50 kg, ale wedle Hyundaia jest modułowa i można ją dowolnie skalować, aby ze skromnego kwadracika, zrobić podstawę nawet dla pojazdu elektrycznego. Oczywiście bardziej w stylu wózka golfowego, niż pełnoprawnego samochodu.

Czytaj też: Elektryczne SUVy przyszłości Kii i Hyundaia, czyli EV9 i SEVEN

Opracowaliśmy platformę MobED, aby przezwyciężyć ograniczenia istniejących robotów-przewodników i usługowych wewnątrz pomieszczeń, jednocześnie maksymalizując ich użyteczność w miastach poprzez radykalną poprawę ogólnej mobilności platformy. Wybiegamy również w przyszłość, aby ocenić, w jaki sposób potencjalni użytkownicy MobED będą dalej rozszerzać swoje potrzeby i zastosowanie dla tego typu technologii

– powiedział szef Laboratorium Robotyki Hyundai, Dong Jin Hyun.

Czytaj też: Hyundai rozkręca biznes latających samochodów. Supernal rozwinie rynek eVTOL

Elektryczna platforma Mobile Eccentric Droid (MobED) posiada cztery niezależnie kierowane koła na wysięgnikach, dzięki którym może utrzymać niską, płaską postawę nawet na pochyłościach. Te sprawiają, że wysokość platformy w stosunku do podłoża można regulować na bieżąco, dzięki czemu wszystko na platformie może pozostać w poziomie. Dodatkowo nawet rozstaw osi MobED może zostać zwiększony do 65 cm dla stabilnej jazdy z dużą prędkością lub zmniejszony do 45 cm podczas manewrów z małą prędkością.

Czytaj też: Premiera Hyundai Creta 2022. Porównania do Tucson wskazane

Co zdecydowanie najbardziej wyjątkowe, każde z jego czterech kół z 12-calowymi pneumatycznymi oponami posiada trzy silniki do precyzyjnego, niezależnego sterowania. To pozwala MobED obracać się w miejscu, pokonywać ciasne zakręty lub poruszać się po trasie przypominającej slalom. Taki napęd pozwala rozpędzać się platformie do 30 km/h, a 2 kWH akumulator wystarcza na około cztery godziny pracy.