Reklama
aplikuj.pl

Bakterie niczym spod pędzla Van Gogha. Ich roje tworzą niezwykłe obrazy

Kojarzycie Gwiaździstą noc Vincenta van Gogha? Tak się składa, że jeden z najbardziej znanych obrazów tego malarza został „odtworzony” przez roje bakterii.

Najciekawszy jest w tym wszystkim fakt, że nie było w tym ani krzty celowego działania. Naukowcy wiedzieli, że mikroorganizmy z gatunku Myxococcus xanthus współpracują ze sobą w celu zdobycia pożywienia. Autorzy badania, którego wyniki są dostępne w mSystems skupiali się na dwóch białkach: TraA i TraB, które umożliwiają tym bakteriom wzajemne rozpoznawanie się i łączenie się ze sobą. W tym celu naukowcy zmodyfikowali je tak, by występowała u nich nadekspresja genów związanych z wymienionymi białkami.

Czytaj też: Bakterie zapędzone w ślepy zaułek. Nowa powierzchnia zabija je z ogromną skutecznością

Okazało się, że kiedy zmodyfikowane i niezmodyfikowane szczepy zaczęły się ze sobą łączyć, to powstałe w ten sposób roje utworzyły niezwykłe wzory. Patrząc na nie, nietrudno mieć skojarzenia z charakterystycznym stylem Vincenta van Gogha. Po części jest to zasługa samych badaczy, którzy za sprawą obróbki cyfrowej pokolorowali odmienne szczepy, tak, aby dało się je odróżnić. Efekt możecie ocenić patrząc na zamieszczone zdjęcia.

Obiektem badań naukowców były bakterie z gatunku M. xanthus

Pojedynczy przedstawiciele gatunku M. xanthus tworzą roje poprzez łączenie enzymów i metabolitów, czyli produktów metabolizmu. Taka kooperacja sprawia, że bakterie te są w stanie chwytać ofiary – zazwyczaj inne mikroby, choć zdarza się, iż ich łupem padają również ich pobratymcy z innych szczepów. Co ciekawe, zanim naukowcy doprowadzili do mutacji, bakterie z tego gatunku tworzyły podłużne roje. Kiedy jednak przeprowadzono modyfikacje, zaczęły się łączyć w okrągłe struktury mające około milimetra średnicy.