Reklama
aplikuj.pl

Nowe wojskowe satelity meteorologiczne z drugim kontraktem. Raytheon rozwija EWS

Nowe wojskowe satelity meteorologiczne, EWS, Raytheon rozwija EWS

Od lat 60. ubiegłego wieku funkcjonuje DMSP, czyli system satelitów, który dostarcza wojsku dane meteorologiczne. Zakończenie ich okresu eksploatacji nieuchronnie się zbliża, a urzędnicy wyrażają obawy, że mogą nie przetrwać do 2024 roku. Dlatego więc w 2015 roku Siły Powietrzne dostały zadanie zastąpienia DMSP nowym systemem i tym właśnie zajmie się Raytheon Technologies. Firma zgarnęła właśnie kilkadziesiąt miliardów dolarów na nowe wojskowe satelity meteorologiczne, a dokładniej mówiąc, drugi etap „Next Generation Electro-Optical Infrared Weather Satellite”.

Nowe wojskowe satelity meteorologiczne od Raytheon, czyli EWS

W rzeczywistości odłam Sił Powietrznych USA, czyli Space Force, wybrał Raytheon Intelligence & Space do zaprojektowania prototypu dla Electro-Optical Infrared Weather System (EWS) w 2020 roku. Był to pierwszy etap kontraktu, którego wartość nie została ujawniona i który zapewnił podstawy dla tego dzisiejszego. W nim Raytheon będzie próbował zademonstrować, że opracowany prototyp może dostarczać dane operacyjne i będzie lepszy od dotychczasowego, zapewniając większą szczegółowość i rozdzielczość.

Czytaj też: Testy rosyjskiego pocisku hipersonicznego Cyrkon coraz bliżej finału

Kontynuowanie DMSP EO/IR jest krytyczne dla planowania wojskowego dla operacji lądowych, morskich i powietrznych. Znacząco poprawiamy rozmiar, wagę i moc ładunku EWS przy zachowaniu tych samych obserwacji, co w przypadku systemów o wysokiej wydajności. Dodatkowo zespół korzysta z technologii już znajdujących się na orbicie, jak również z możliwości magistrali satelitarnej dostarczonej przez Blue Canyon Technologies, aby szybko dostarczyć system dla Sił Kosmicznych

– powiedział Paul Meyer, wiceprezes ds. systemów kosmicznych i dowodzenia i kontroli w jednostce Raytheona.

Czytaj też: Uzbrojone samoloty transportowe USA coraz bliżej. Będą zrzucać „palety z pociskami”

Przynajmniej tak twierdzi firma, która niedawno (15 grudnia) otrzymała kontrakt o wartości 67 mln dolarów właśnie na przetestowanie tego prototypowego systemu pogodowego, którego zaprojektowała. Wedle obecnych informacji zakończyła wstępne przeglądy projektu w styczniu 2021 roku i teraz pracuje w kierunku ostatecznego przeglądu projektu. Raytheon twierdzi, że owoc jego prac, czyli nowe wojskowe satelity meteorologiczne, będą gotowe do wniesienia na orbitę do 2025 roku.