Reklama
aplikuj.pl

Uzbrojone samoloty transportowe USA coraz bliżej. Będą zrzucać „palety z pociskami”

Uzbrojone samoloty transportowe USA, Uzbrojone samoloty transportowe

Na początku tego miesiąca miał miejsce kolejny ważny etap na drodze ku sprawieniu, aby uzbrojone samoloty transportowe USA stały się rzeczywistością. Projekt realizuje Biuro ds. Planowania Strategicznego Rozwoju i Eksperymentów Sił Powietrznych USA (SDPE) w ramach programu Rapid Dragon.

Kolejny test zbliża Siły Powietrzne USA do sięgnięcia po uzbrojone samoloty transportowe w praktyce

Ten program ma udowodnić, że można w prosty i szybki sposób przerobić samoloty transportowe na samoloty bojowe. W tym celu rozwija się i bada potencjał systemu roll on roll-off, który obejmuje korzystanie ze specjalnej amunicji na paletach. Ten właśnie został przetestowany podczas niedawnej demonstracji.

Czytaj też: Beechcraft AT-6 Wolverine wyjeżdżają za granice. Gdzie trafią samoloty szturmowe?

Sprawdzian obejmował wykorzystanie zmodernizowanych pocisków manewrujących dalekiego zasięgu (bez głowicy bojowej). Te zostały zrzucone z pokładu samolotu MC-130J po tym, jak dowództwo zleciło w formie testu zmianę danych poprzez BMS co do celu ataku.

Czytaj też: Tajwan postawił stępkę pod nowy okręt podwodny IDS dla marynarki ROC

W locie „uzbrojona paleta” posiadała cztery wspomniane pociski oraz trzy symulacyjne. Te pierwsze zostały zrzucone z palety, rozłożyły swoje skrzydła i ogon, uzyskując kontrolę aerodynamiczną i trafiły w zamierzony cel. Teraz trwają plany przetestowania w dokładnie ten sam sposób pocisków z napędem.