Reklama
aplikuj.pl

Powstała mechaniczna dłoń. Inspirację dla jej twórców stanowiły gekony

Natura niejednokrotnie inspirowała zarówno inżynierów jak i naukowców. Tym razem źródłem owej inspiracji okazały się gekony.

To właśnie dzięki tym zwierzętom powstała mechaniczna dłoń, której autorami są przedstawiciele Uniwersytetu Stanforda. Jest ona wyposażona w opuszki palców, dzięki którym można ją wykorzystać na podobnej zasadzie jak to robią wspomniane jaszczurki.

Czytaj też: Mikroroboty „zaatakują” lekami komórki rakowe, kiedy tylko na nie trafią

O co dokładnie chodzi? Jak sugeruje artykuł dostępny na łamach Science Robotics: o siłę chwytu. Bo choć dotychczas projektowane robotyczne ramiona cechują się wieloma przydatnymi cechami, to jednym z trapiących je problemów jest odpowiednie dostosowanie siły chwytu (uścisku) do przedmiotu, który ma być trzymany.

Mechaniczna dłoń inspirowana gekonami umożliwia przenoszenie nawet delikatnych obiektów

Jak zauważają twórcy, do efektywnego wykorzystania tego typu dłoni potrzeba trzech kluczowych zasad, które udało się spełnić właśnie za sprawą ich projektu. Przejdźmy jednak do sedna sprawy: przełomowym elementem wydają się w tym przypadku „lepkie” palce. Naukowcy postanowili wykorzystać sztuczny klej do naśladowania możliwości, jakimi natura obdarzyła gekony.

Czytaj też: Spójrzcie na Ascento Pro. Ten robot wygląda, jak złożony rower

I choć wcześniej stosowano ten pomysł w celu wspomagania na przykład wspinaczki, to w grę nie wchodziły inne zastosowania. Przyszła więc pora na zmiany, a wyposażenie mechanicznej dłoni w możliwość bezpiecznego i wydajnego chwytania oraz przenoszenia przedmiotów wydaje się całkiem przydatna. Za przykład twórcy podają jajko, które taka dłoń jest w stanie podnieść i nie pozwolić mu upaść.