Reklama
aplikuj.pl

Mikroroboty „zaatakują” lekami komórki rakowe, kiedy tylko na nie trafią

Mikroroboty "zaatakują" lekami komórki rakowe, komórki rakowe, mikroroboty komórki rakowe

W dzienniku American Chemical Society Nano premiery doczekał się artykuł na temat mikrorobotów, które gdyby doczekały się finalnej, ulepszonej wersji, byłyby wprowadzane do organizmu i bezpośrednio traktowały lekami komórki rakowe. Jest to kluczowe, jako że dostarczanie leków chemioterapeutycznych na komórki rakowe może pomóc w zmniejszeniu skutków ubocznych.

Naukowcy chcą opracować mikroroboty, które po wprowadzeniu do krwioobiegu, będą bezpośrednio traktować lekami komórki rakowe

Proces aplikowania leków na komórki rakowe mogą realizować mikroroboty drukowane w 3D. Te, dzięki kąpieli w roztworze z nanocząsteczkami tlenku żelaza, steruje się magnesami i które uwalniają ładunek leku dopiero w momencie, kiedy napotkają na swojej drodze kwaśne środowisko, oznaczające obecność komórki rakowej.

Czytaj też: Niezwykła historia. Druga pacjentka samoistnie wyleczona z HIV

Te nowe mikroroboty naukowcy tworzą z hydrożelu w procesie druku 3D, w którym to przyjmują kształt różnych zwierząt pokroju ryb, krab, czy motyli. Każdy z nich posiada maleńką „przestrzeń ładunkową” z lekiem umiejscowionym np. w pysku ryby, czy szczypcach kraba, które mogą się otwierać lub zamykać w odpowiedzi na zmiany kwasowości.

Czytaj też: Perseverance zebrał próbki z Marsa. Wśród nich znalazł się minerał o zielonej barwie

W testach naukowcy zdołali prowadzić rybiego mikrorobota przez symulowane naczynia krwionośne w kierunku skupiska komórek rakowych. Kiedy do nich dotarła, zespół zmienił pH roztworu, a wtedy ryba otworzyła usta i wypluła leki, zabijając komórki rakowe. Jednak w obecnym stanie te mikroroboty nie są jeszcze gotowe, aby pływać w żyłach. Należy je jeszcze bardziej zmniejszyć, a także opracować sposób ich obrazowania i śledzenia przez organizm.