Reklama
aplikuj.pl

Szczepionka przeciw HIV została dopuszczona do użytku przez amerykańskie FDA

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do użytku pierwszy, podawany dożylnie preparat Apretude, który będzie stosowany jako profilaktyka przedekspozycyjna lub PrEP przeciwko wirusowi HIV.

Apretude to pierwszy, podawany dożylnie preparat o działaniu długoterminowym, który ma zastąpić takie leki, jak Truvada i Descovy, które zapobiegają zakażeniu się wirusem HIV (ich skuteczność to 99 proc.) tylko wtedy, kiedy przyjmowane są codziennie.

Apretude pod tym względem jest o wiele wygodniejszy w użyciu – w fazie początkowej wymaga dwóch dawek, podawanych dożylnie w odstępie miesiąca, po których pojedyncza dawka podawana jest co 2 miesiące.

Szczepionka przeciw HIV pomoże w walce z epidemią tego wirusa

— Dopuszczenie Apretude przez FDA to ważny moment w wysiłkach na rzecz zakończenia epidemii HIV. Ten zastrzyk, podawany co dwa miesiące, będzie miał kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemu epidemii HIV w Stanach Zjednoczonych, w tym pomocy osobom należącym do grup wysokiego ryzyka oraz osobom, w przypadku których przyjmowanie codziennej dawki leków było poważnym wyzwaniem lub nierealistyczną opcją – mówi dr Debra Birnkrant, dyrektor Wydziału Leków Przeciwwirusowych w Centrum FDA ds. Oceny i badania leków

Czytaj również: Niezwykła historia. Druga pacjentka samoistnie wyleczona z HIV

Apretude został opracowany przez firmę ViiV Healthcare, która należy do GlaxoSmithKline. Środek jest przeznaczony dla osób niezakażonych HIV, więc właściwie możemy uznać go za szczepionkę przeciwko temu wirusowi. Jego skuteczność w badaniach przeprowadzonych przez ViiV wynosi od 69 proc. w przypadku mężczyzn cispłciowych i transpłciowych kobiet uprawiających seks z mężczyznami oraz 90 proc. w przypadku kobiet cispłciowych.

Problemem pozostaje wysoka cena preparatu. Pojedynczy zastrzyk Apretude kosztować będzie 3,7 tys. dolarów, które zapewne będzie trzeba wyjąć z własnej kieszeni – amerykańskie towarzystwa ubezpieczeniowe raczej nie zainteresują się pokryciem tak dużych kosztów dla swoich klientów.