WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Najdokładniejsza mapa mózgu, jaka kiedykolwiek powstała

Pomimo olbrzymiego postępu w dziedzinie medycznych technologii, wciąż na dobrą sprawę nie wiemy, jak funkcjonuje ludzki mózg. Brak nawet w pełni dokładnej mapy tego kluczowego organu. Niemniej, ostatnie odkrycia w tej dziedzinie mogą sprawić, że przybliżymy się do ostatecznego rozwikłania jego tajemnic.

Opublikowano bowiem najdokładniejszą mapę ludzkiego mózgu, jaka kiedykolwiek powstała. Wykorzystano do tego skany mózgów setek ludzi. Ponadto zidentyfikowano niemal sto nowych regionów kory mózgowej.

Opublikowane w czasopiśmie Nature badanie zidentyfikowało łącznie 180 oddzielnych regionów mózgu. W efekcie, udało się lepiej określić jak działa, i co się dzieje, gdy dochodzi do ich uszkodzenia.

Jak twierdzi przewodniczący zespołu odpowiedzialnego za badanie, David Van Essen:

Ludzki mózg nie jest jak komputer, na którym można załadować dowolny system operacyjny i oprogramowanie. Zamiast tego software – to, jak działą mózg – jest bezpośrednio skorelowane z jego strukturą – hardware, można powiedzieć. Jeśli chcemy się dowiedzieć, co może mózg, najpierw musimy zrozumieć, jak jest zorganizowany i połączony.

Zespół naukowców przebadał dane ze skanów mózgów 210 zdrowych, młodych mężczyzn i kobiet. Odbyło się to we współpracy z Human Connectome Project. Szczególną uwagę poświęcono korze mózgowej – zewnętrznej warstwie pofałdowanej tkanki nerwowej mózgu.

Do przeanalizowania skanów wykorzystano algorytm uczenia maszynowego, który pozwolił odnaleźć bardziej subtelne regiony mózgu. W poszczególnych skanach udało się również wykryć wspólne koordynaty korowe.  Do potwierdzenia danych wykorzystano skany kolejnej grupy, również liczącej 210 osób.

Niemniej, badacze zwracają uwagę, że do badania trzeba podchodzić z ostrożnym sceptycyzmem. Jak twierdzi Essen:

Naszym celem jest stworzenie najlepszej mapy, jaką jesteśmy w stanie wykonać. Niemniej, musimy uczciwie powiedzieć, że nasze zrozumienie zagadnienia, nawet po tym badaniu, nie jest równie dokładne co mapy [geograficzne] Google

[źródło i grafika: futurism.com]