Reklama
aplikuj.pl

5G w Polsce bez Huawei – nowy raport pokazuje jeszcze większe straty

Audytel wraz z kancelarią Dentons wyliczyli straty w przypadku budowy sieci 5G w Polsce bez Huawei. W grę wchodzą dziesiątki miliardów złotych.

Projekt nowelizacji Ustawy o KSC to wielki cios dla operatorów

Pomimo dużych poprawek w Projekcie, wykluczenie dostawcy sprzętu i oprogramowania sieciowego to nadal ma być decyzja w pełni arbitralna. Podjęta na podstawie niejasnych i przede wszystkim nietechnicznych kryteriów.

Czytaj też: Projekt ustawy o KSC w ogniu krytyki. Resorty pytają o narodowego operatora

Z analiz Andutela oraz kancelarii Dentos wynika, że w przypadku wykluczenia Huaweia i ZTE, operatorzy ponieśliby koszty rzędu 14,9 mld złotych. Są to koszty wyższych kosztów utrzymania sieci, zużycia energii oraz potencjalnych sporów prawnych. W tym sam koszt wymiany już używanych urządzeń to 6,8 mld złotych w perspektywie 10 lat.

Emil Konarzewski, partner w firmie konsultingowej Audytel dodaje:

Z naszych analiz wynika, że wzrosnąć mogą także ceny sprzętu dostarczanego przez pozostałych dostawców sprzętu sieciowego. Szczególnie odczuwalne byłoby to w kontekście zaawansowanych technologii do budowy sieci 5G. Tutaj wzrost cen mógłby zamknąć się nawet w przedziale od 17% do 23%. Taki wzrost cen sprzętu 5G przełożyłby się na dodatkowe koszty dla operatorów, które wyniosłyby ponad 3,5 mld zł.

Czytaj też: Sieć RAN – czym jest i czy faktycznie jest kluczowa dla cyberbezpieczeństwa?

5G w Polsce bez chińskich dostawców to (jeszcze bardziej) opóźnione 5G

5g w polsce

Ze względu na ogromne opóźnienia w związku z akcją częstotliwości sieci 5G, Polska już jest w ogonie wyścigu technologicznego. Z którego niemal na pewno nie uda nam się wspiąć wyżej. Wykluczenie z procesu budowy sieci chińskich dostawców, zdaniem ekspertów wydłużyć cały proces z 14 miesięcy do nawet trzech lat.

Czytaj też: Widmo wojny? Chiny symulowały atak na lotniskowiec USA

Będzie to strata dla polskiej gospodarki. Analiza wskazuje, że każde pół roku opóźnienia w budowie sieci 5G przyniesie 16-17 mld złotych strat dla całego kraju.

Wprowadzenie Przemysłu 4.0 może przełożyć sie na wzrost PKB o 21,6 mld złotych, co stanowi 12% potencjału wzrostu PKB do 2030 roku. W przypadku wykluczenia chińskich dostawców z budowy sieci 5G, straty mogą wynieść w latach 2021 – 2030 aż 44 mld złotych. Z czego 21,5 mld złotych to obniżenie PBK.