WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

W 2020 5G trafi do 20 proc. smartfonów ze średniej półki

W 2020 5G trafi do 20 proc. smartfonów ze średniej półki

Analitycy przewidują, że w 2020 roku 20% smartfonów ze średniej półki, czyli kosztujące mniej niż 300 dolarów, zaoferują łączność 5G. To ważny krok w kierunku popularyzacji sieci piątej generacji.

Zasięg jest, smartfonów brak

Popularność sieci nowej generacji w zasadzie w równym stopniu zależy od infrastruktury w postaci nadajników działających w odpowiednich częstotliwościach i technologiach, jak i dostępności sprzętu dla klientów. Nie sztuką jest pokryć cały kraj zasięgiem sieci 5G, a klientom dać do dyspozycji jeden model smartfonu.

5G zaczyna tak samo jak LTE

Nie jest to sytuacja nowa. Identycznie było w przypadku sieci LTE. Kilka lat temu nie każdy smartfon obsługiwał łączność 4G, co dzisiaj już nie mieści nam się w głowach. Z LTE łączą się już nawet proste telefony bez otwartych systemów operacyjnych.

5G w smartfonie to (jeszcze) luksus

Jeśli chodzi o sieć 5G, to cały czas mamy niewielkie pole do popisu. Odpowiednie modemy znajdziemy w maksymalnie kilkunastu modelach i wszystkie z nich są smartfonami z najwyższej półki. Zwyczajnie są stosunkowo drogie. I rok 2020 ma to zmienić.

5G w tańszych smartfonach

MediaTek Dimensity 800 5G

W pierwszej kolejności rewolucji możemy spodziewać się w Chinach. Producenci sprzętu szacują, że w 2020 roku na tamtejszy rynek trafi 150 mln smaratfonów działających w sieci 5G i niemal tyle samo smartfonów z LTE. Po części będzie to zasługa tańszych smartfonów. 5G ma trafić do 20% urządzeń kosztujących mniej niż 300 dolarów. Pomoże w tym dostęp do tańszych układów wyposażonych w odpowiednie modemy. Jak choćby Dimensity 800 MediaTeka. Dodatkowo Xiaomi od dłuższego czasu zapowiada, że każdy smartfon firmy kosztujący minimum 250 dolarów też zaoferuje łączność 5G.

ŹRÓDŁO: tech.sina.com