Reklama

5G w T-Mobile – sprawdzamy oferty i rozwój sieci

Akcja partnerska

T-Mobile jako pierwszy uruchomił testowe nadajniki sieci 5G w 2018 roku. Obecnie z 5G w T-Mobile mogą już korzystać wszyscy klienci, a sama sieć jest stale rozbudowywana.

T-Mobile był pierwszy w 2018 roku

5G w T-Mobile

W grudniu 2018 roku prezes T-Mobile uderzając w magentowy przycisk, symbolicznie uruchomił testowe nadajniki sieci 5G w Warszawie. Sieć piątej generacji działała w paśmie 3,4 GHz i chyba nikt nie spodziewał się, jak potoczą się jej dalsze losy.

W wyniku przeciągającej się aukcji częstotliwości sieci 5G, między innymi z powodu pandemii, operatorzy musieli częściowo wziąć sprawy w swoje ręce. Wśród nich był T-Mobile, który postanowił uruchomić 5G na posiadanych już częstotliwościach.

Nie czekając na aukcję, T-Mobile w 2019 roku zaczął jeszcze mocniej modernizować swoje stacje bazowe. Tak, aby uruchomienie sieci 5G, po otrzymaniu rezerwacji częstotliwości, ruszyło sprawniej. Efektem czego w lutym 2020 roku T-Mobile poinformował, że ma już 800 stacji bazowych gotowych na uruchomienie sieci 5G, a ich liczba miała wzrosnąć do 1600 w I połowie roku.

Jak powiedzieli, tak zrobili. 9 czerwca 2020 roku T-Mobile uruchomił sieć 5G na części pasma 2100 MHz, wykorzystywanego do tej pory przez sieć LTE. 1600 nadajników czekało na klientów 46 miast i miejscowości. Zasięgiem sieci piątej generacji w 2020 roku objętych zostało ponad 6 mln osób, a dziś ta liczba przekracza 6,3 mln.

5G zabiera sieć użytkownikom LTE? To nie do końca tak działa. Miejsce dla LTE robi sieć 3G

5G w T-Mobile

Logicznym wydaje się, że skoro T-Mobile uruchomił 5G na paśmie sieci LTE, to LTE zacznie gorzej działać. To nie do końca tak wygląda. Kluczem do sukcesu jest m.in. refarming, a w przyszłości wyłączenie sieci 3G.

W dużym uproszczeniu refarming pozwala na uruchamianie nowych technologii na już posiadanych częstotliwościach. Jeśli spojrzymy na ruch w sieciach operatorów, zdecydowanie najmocniej wykorzystywana jest sieć LTE. Drugie miejsce zajmuje sieć 2G, a ruch w sieci 3G stanowi momentami nawet 1-2% całości. Z tego powodu na częstotliwościach przeznaczonych dla sieci 3G uruchamiana jest sieć LTE. Czyli LTE przesuwane jest na nieużywane pasma sieci 3G, robiąc tym samym miejsce dla sieci 5G. T-Mobile chce szybko wyłączyć sieć 3G, co nastąpi nie dalej niż w 2023 roku. Wyłączenie, w odpowiednim czasie, zostanie poprzedzone szeroką kampanią informacyjną. To dobra informacja dla klientów. Wyłączenie sieci 3G i przejście na LTE pozwoli korzystać z usług, takich jak VoLTE, które wyraźnie poprawiają jakość rozmów telefonicznych.

Ważną częścią 5G w T-Mobile są smartfony. Najlepiej na raty w modelu, jakiego jeszcze nie było

5G w T-Mobile

Dlaczego warto mieć smartfon z 5G? Posłużmy się pewnym przykładem. Wybudowana zostaje nowa, szeroka droga szybkiego ruchu. Ale korzystać z niej mogą tylko posiadacze odpowiednich samochodów. Jeśli ich nie mają, jeżdżą wolniej i okazyjnie stoją w korkach. To samo jest w przypadku sieci 5G. Jest to droga szybkiej transmisji danych, ale do korzystania z niej potrzebujemy kompatybilnego smartfonu. Kupując go, możemy korzystać z szybszej sieci 5G, a jednocześnie odciążamy częściowo sieć LTE. Mówiąc krótko – każdy jest zadowolony.

Nie bez powodu stale rośnie sprzedaż smartfonów działających w sieci 5G. W T-Mobile odpowiadają one za 25% sprzedaży. W niecały rok od startu 5G to bardzo dobry wynik. Obecnie T-Mobile ma w ofercie aż 31 smartfonów z 5G oraz dwa routery. Jest w czym wybierać.

Kupić smartfon w T-Mobile jest dzisiaj niezwykle łatwo, dzięki zupełnie nowemu systemowi sprzedaży ratalnej. W zależności od naszej sytuacji sami decydujemy, jaka będzie wysokość miesięcznej raty (od 5 do 200 zł) oraz liczba rat, a pozostała kwota jest wpłacana w ramach opłaty startowej. Do tego w zależności od wybranego planu taryfowego, możemy liczyć na rabat w wysokości:

  • w taryfie M – rabat do 100 zł,
  • w taryfie L – rabat do 200 zł,
  • w taryfie M+ – rabat do 200 zł,
  • w taryfie L+ – rabat do 600 zł,
  • w taryfie XL+ – rabat do 800 zł.

A skoro poruszyliśmy temat ofert, jak wyglądają oferty w T-Mobile?

Oferty z 5G w T-Mobile

Obecnie T-Mobile ma trzy nowe plany taryfowe, dedykowane sieci 5G. W każdym z nich możemy liczyć na nielimitowane rozmowy i wiadomości oraz duże pakiety danych:

5G w T-Mobile

Od 22 marca z sieci 5G w T-Mobile mogą korzystać również klienci ofert na kartę. Wariant z 5G jest jedną z ciekawszych ofert na rynku, w ramach której za 39 zł dostajemy aż 40 GB Internetu, nielimitowane rozmowy, wiadomości oraz usługę Supernet Video HD.

5G w T-Mobile

5G w T-Mobile to nie tylko smartfony i abonamenty

Smartfony i abonamenty to coś, co najbardziej nas interesuje – klientów operatora. Ale T-Mobile stale rozwija różne inicjatywy związane z siecią 5G. W końcu to m.in. zastosowania biznesowe i przemysłowe są tym, dla których stworzona została sieć piątej generacji.

Pierwsza w Polsce prywatna sieć kampusowa T-Mobile działa obecnie w krakowskiej firmie ASTOR. Powstają rozwiązania, które w przyszłości będą wykorzystywać sieć 5G. Takie jak choćby system monitoringu miejskiego w Augustowie, inteligentnego parkowania we Wrocławiu, czy też projekt inteligentnych usług dla rolnictwa.

T-Mobile robi wszystko, aby sieć 5G nie była tylko marketingowym sloganem krzyczącym z reklam. Jak na razie, robi to bardzo dobrze. .

Materiał powstał we współpracy z firmą T-Mobile.