Stadiony dzisiaj to już nie tylko spektakularne budowle, a prawdziwe świątynie. Nie tylko dla kibiców, ale coraz częściej również dla architektów. Poniżej znajdziecie 7 przykładów futurystycznych stadionów zaprojektowanych przez sławnych architektów.
Czasy, w których na stadion przychodziło się tylko na mecz, już minęły. Teraz można zabrać tam całą rodzinę i aktywnie spędzić cały dzień. Dzięki takim studiom architektonicznym jak Populous, Bjarke Ingels Group, Zaha Hadid Architects czy MAD Architects, te wielofunkcyjne obiekty często są miejscem koncertów, targów i innych wydarzeń kulturalnych. Sprawdźcie poniższe obiekty.
Tottenham Hotspur Stadium
Studio architektoniczne Populous było zaangażowane w wiele projektów znanych stadionów, m.in. Kansas City Arrowhead, Emirates Stadium czy Pittsburgh Heinz Field. Nic dziwnego, że studio tak znana marka jak Tottenham Hotspur zleciła opracowanie projektu nowego stadionu. Szklana arena jest wykorzystywana głównie do rozgrywania meczów angielskiej Premier League (chociaż teraz bez kibiców), ale chowana murawa może być łatwo przenoszona, aby pomieścić koncerty i mecze NFL. Na odwiedzających czeka tu sporo atrakcji: rozległa hala gastronomiczna, mikrobrowarnia, kawiarnia, trzy puby i najdłuższy bar w Europie. Klejnotem w koronie jest jednak szklany chodnik prowadzący do posągu koguta nad murawą.
Stadion Al-Wakrah
Al-Wakrah to stadion zbudowany przez Zaha Hadid Architects z myślą o jednym ważnym wydarzeniu: Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, które odbędą się w 2022 r. w Katarze. A przynajmniej takie są plany, bo przecież pandemia COVID-19 może jeszcze wszystko pokrzyżować. Al-Wakrah jest miastem portowym, a kształt stadionu ma przypominać rodzaj łodzi używanej niegdyś przez tutejszych poławiaczy pereł i rybaków. Liczba miejsc dla kibiców ma wynosić 44-45 tys., a po mistrzostwach zostanie zmniejszona o połowę. Twórcy zapewniają, że pomimo gorącego klimatu Kataru temperatura wewnątrz będzie optymalna, mimo że nie przewidziano klimatyzacji, oraz że budynek będzie przyjazny dla środowiska. W bliskim sąsiedztwie stadionu zaplanowano m.in. hale widowiskowe, korty tenisowe, hotel, boiska do koszykówki itp.
Quzhou Sports Campus
Quzhou Sports Campus to kampus sportowy o powierzchni blisko 7,5 mln m kw. zaprojektowany przez MAD Architects. Sprawia wrażenie statku kosmicznego górującego nad okolicznymi szczytami. W kampusie jest stadion na 30 000 miejsc, basen, siłownia i sala gier. Dodatkowo, na terenie kampusu ma znajdować się muzeum nauki i techniki. Kompleks ma zostać ukończony w 2021 r. Kiedy Quzhou Sports Campus będzie już gotowy, stanie się największym na świecie kompleksem schronów ziemnych.
Court Simonne Mathieu
Court Simonne Mathieu to kompleks tenisowy w Paryżu, na którym od 1928 r. rozgrywany jest wielkoszlemowy turniej French Open. W 2019 r. architekt Marc Mimram wzniósł nowym kompleks, a koszt inwestycji wyniósł 22 mln euro. Projektanci chcieli, aby obiekt był jak najlepiej zakamuflowany w otoczeniu. Kompleks ma powierzchnię 5300 m kw. i znajduje się ponad 4 m pod ziemią, podczas gdy szczyt budynku osiąga 8 m. Z każdej strony kortu znajdują się dwupoziomowe trybuny, otoczone czterema szklarniami, które prezentują kolekcje botaniczne Ameryki Południowej, Afryki, Azji i Australii. Pojemność stadionu to 5290 krzesełek.
Bergen ByArena
Bergen ByArena to współczense koloseum. Obiekt został stworzony przez duńską firmę 3XM, a jego celem jest zmiana krajobrazu nadmorskiego miasta Bergen. Wokół centrum koncertowego i sportowego planowane jest wybudowanie kina, hotelu i osiedla mieszkalnego, które przyciągną do Bergen zarówno turystów, jak i mieszkańców. Cały kampus będzie miał drewniany gmach i zielony dach, który będzie naturalnie wkomponowany w historyczne nabrzeże.
Estadio Alfredo Harp Helú
Estadio Alfredo Harp Helú to futurystyczny stadion baseballowy duetu meksykańskich architektów Francisco Gonzaleza Pulido i Alonso de Garaya. Zdecydowanie wyróżnia się na tle zabudowy Mexico City. Z lotu ptaka, poszarpany dach przypomina herb Diablos Rojos del Mexico, czyli lokalnej drużyny. Stadion zbudowany na terenie kompleksu olimpijskiego z 1968 r. otoczony jest targiem, ogrodem i klatkami do gry w piłkę nożną, które w Meksyku są bardzo popularne.
Xi’an International Football Centre
Stadion piłkarski w kształcie siodła w chińskim Xi’an ma mieć 60 000 miejsc siedzących. Będą odbywać się na nim koncerty, imprezy kulturalne i inne wydarzenia. Projekt stadionu został opracowany przez Zaha Hadid Architects. Po ukończeniu, ze stadionu będzie rozpościerał się widok na miasto i góry Qin Ling. Na stadionie będą rozgrywane krajowe i międzynarodowe mecze piłkarskie. Obiekt zlokalizowany w biznesowej dzielnicy Fengdong ma być wpasowana w otoczenie. Kompleks Xi’an International Football Centre będzie gotowy w 2023 r. Spekuluje się, że Chiny mogą być gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej już w 2030 r.