Reklama
aplikuj.pl

7 polskich strategii, które powinieneś znać (plus dwa bonusy)

polskie strategie

Często po przejściu gry strategicznej mam ochotę poszukać czegoś nowego, oryginalnego, aby sprawdzić swoje możliwości na nowym taktycznym, ekonomicznym czy politycznym polu bitwy. Z nową strategią wiążą się też nowe mechaniki, drzewko technologii/budowy czy wpływ rodzaju jednostek na pole bitwy/świat. Ostatnimi czasy namnożyło się sporo dobrych gier i dlatego poszukałem wśród nich polskich firm, które dołożyły całkiem dobre cegiełki na rynku. Spośród tego co znalazłem wybrałem takie, które mogą fanom gatunków gier strategicznych wpaść w oko. Najpierw zacznę od tych najbardziej popularnych, aby Ci co dopiero zaczynają z gatunkiem, zaczynali od najwyższej półki.

This War of Mine

Wszyscy na pewno słyszeli, że tytuł ma stać się pierwszą grą wśród nieobowiązkowego kanonu lektur szkolnych, ale czy wiecie dlaczego?

This War of Mine inspirowany jest prawdziwymi wydarzeniami konfliktu wojennego. Wcielamy się w grupę przypadkowych osób w środku miasta objętego wojną. Naszym głównym celem jest przeżyć do końca tego konfliktu. W grze został silnie przedstawiony motyw przetrwania z dużą ilością wyborów moralnych. Ten tytuł przeszedłem wiele razy i nie wyobrażam sobie życia w mieście objętym konfliktem zbrojnym. Świat ukazany w grze jest jak dla mnie bardzo realistyczny. Dzięki temu starannemu realizmowi pokazuje jaką czasami musimy ponieść cenę za przeżycie w takich odbierających człowieczeństwo warunkach. Za grę odpowiada polska firma 11 bit studios która rozsławiła się również podobnie ponurą, ale i jeszcze lepszą strategią “Frostpunk”, o której również będę pisał.

Rozgrywka dzieli się na dzień i noc. W trakcie dnia możemy budować pułapki i sprzęty domowe, a także leczyć naszych towarzyszy od wszelkiego rodzaju urazów fizycznych i psychicznych. Możemy także uświadczyć pomniejszych zadań, które często będą wymagały oddania na parę dni jednego z członków naszej grupy. W nocy zaś wybieramy jedną osobę z grupy (każda ma indywidualne predyspozycje) by przeszukała okoliczne budynki, supermarkety itp. Gra tłumaczy swój podział rozgrywki na dzień/noc tym, że za dnia jest sporo snajperów, którzy mogą oddawać strzały w cywilów. Dlatego by nie stracić niepotrzebnie człowieka nie wysyłamy nikogo by szwendał się po zrujnowanym mieście. Z drugiej strony ciekawe dlaczego ci snajperzy po prostu nie założą noktowizorów, aby mogli też strzelać w nocy (taki mały szczegół). W trakcie gry będziecie się zmagać z głodem, brakiem lekarstw i niebezpieczeństwami w postaci równie biednych, ale uzbrojonych ludzi. To, co najbardziej cenie w tym tytule, to dylematy moralne, przez które jeden z waszych bohaterów, jeśli o niego nie zadbacie, może się powiesić. Jest to poprzedzone zazwyczaj wyprawami nocnymi, w trakcie których robi wiele paskudnych rzeczy. Następnie za dnia opowiada o nich szukając przebaczenia. Drugą ważną stroną tej gry jest oprawa graficzna, która idealnie wpasowuje się w klimaty ponurej wojny, w której umierają niewinni cywile.