WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

800 letni mechanizm komórkowy pomoże w walce z rakiem

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Northwestern Medicine  pokazują, że wewnątrz każdej komórki człowieka znajduje się zabójczy kod. Został on zaprojektowany w celu wywołania autodestrukcji, jeśli wykryte zostanie, że komórka staje się nowotworowa. 

Punktem wyjściowym badania był fakt, że to, co pomagało siRNA (w zeszłym roku pojawiły się badania na ten temat) w niszczeniu komórek nowotworowych było pojedynczą sekwencją sześciu nukleotydów. Istnieje 4096 kombinacji takich nukletodyów, a naukowcy przetestowali każdą z nich. Tym samym znaleźli oni najbardziej toksyczną kombinację. Okazało się, że ta sama kombinacja wykorzystywana jest przez mikroRNA, które organizm uwalnia do walki z komórkami rakowymi.

Drugie badanie pokazuje mechanizm indukujący śmierć komórek rakowych. Okazuje się, że nowotwory nie mogą rozwinąć odporności na ten mechanizm, bowiem atakuje on z wielu stron jednocześnie. To właśnie w tym badaniu naukowcy chcą wykorzystać sztuczne mikroRNA ze wcześniej wspomnianymi nukleotydami w celu walki z nowotworami. Mechanizm ten powstał 800 milionów lat temu i zapowiada się na genialny sposób na wszelkie nowotwory.

Czytaj też: Badanie oka może wykryć wczesnego Alzheimera

Źródło: https://newatlas.com/