WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Badanie oka może wykryć wczesnego Alzheimera

W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy pracują nad znalezieniem sposobów na wczesne wykrywanie Alzheimera. Badania pokazały, że pewne oznaki dotyczące siatkówki mogą pozwolić na jej zdiagnozowanie.

Zespół z Duke University wykorzystał technikę angiografii optycznej koherentnej tomografii (OCTA) w celu badania zmian w siatkówce związanych z tą chorobą. W swoich badaniach naukowcy pobrali dane od pacjentów chorych oraz posiadających łagodne zaburzenia poznawcze. Wyniki wykazały kilka wyraźnych biomarkerów, które obecne były u osób z alzheimerem, a także zaobserwowano zmniejszenie małych naczyń krwionośnych. Zmiany te nie były obserwowane u osób z zaburzeniami poznawczymi. Oznacza to, że coś takiego może być dobrym sposobem na wczesnej rozróżnienie tych dwóch chorób.

Oczywiście takie badanie jasno nie pokazuje, że jakiekolwiek zwyrodnienia siatkówki są związane przez neurodegenerację albo odwrotnie. Jednakże jest to już dobry start do dalszych badań, które mogą w przyszłości przynieść coś ciekawego.

Czytaj też: Implant oka pomoże w walce z zwyrodnieniem plamki żółtej

Źródło: https://newatlas.com/