Szukając wydajnego i dobrze wyglądającego chłodzenia natrafiamy na konstrukcje od różnych producentów. Jednym z nich jest Enermax, który całkiem niedawno do sprzedaży wprowadził model AiO LiqFusion. Jak wypadnie ono w testach?
AiO zostało zapakowane w biało-czerwone opakowanie. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, zestaw montażowy, pastę z łopatką, płyn do uzupełniania cieczy w układzie, kabel 2x 4 pin na 1x 4 pin, adapter Molex na 4 pin, kontroler RGB wraz z okablowaniem oraz 24 pinowy kabel do testowania chłodzenia. Jak widzicie, dodatków jest mnóstwo. Instrukcja dobrze wyjaśnia dosyć łatwy montaż oraz uzupełnianie układu płynem (trzeba to zrobić, jak wskaźnik na bloku przestanie się obracać). Pozostałe kable pozwalają na szybkie podłączenie wentylatorów oraz pompki do płyty czy zasilacza. Kontroler jest dosyć prosty, ale pozwala na zmianę podświetlenia AiO. Tym ostatnim można także sterować poprzez płytę główną.
Wygląd Enermax LiqFusion
LiqFsion wygląda znakomicie. Podświetlane wentylatory świetnie wyglądają z podświetlanym blokiem, a wskaźnik przepływu cieczy tylko polepsza odbiór całości. Pod tym względem Enermax zdecydowanie się postarał. Chłodnica ma wymiary 270 mm x 120 mm x 27 mm i została wykonana z alminium. Wychodzą z niej dwa węże o długości 400 mm. Są one dosyć giętkie (zostały wykonane z Poliamidu). Na nich znajduje się pompka. Posiada ona łożysko ceramiczne o prędkości aż 5000 RPM. Zapewnia to duży przepływ cieczy, ale z pewnością wpłynie też na kulturę pracy. Sam blok wodny posiada wykonaną na lustro podstawkę. Znajduje się na nim wskaźnik przepływu oraz otwór do dolewania cieczy. Całość została wykonana znakomicie i nie mam żadnych zarzutów.
Dołączone wentylatory to modele T.B.RGB o prędkości 2000 RPM. Ich recenzję przeczytacie pod tym linkiem, jedyna różnica to właśnie maksymalna prędkość. Przy 2000 RPM przepływ powietrza wynosi 102,71 CFM, ciśnienie 6,28 mmH2O a głośność 28 dBA.
Platforma testowa
Testy
W testach wydajnościowych LiqFusion wypadł genialnie. Jest to bardzo wydajne chłodzenie, co widać po znajdowaniu się w naszym TOP 3. Na niższych obrotach także jest znakomicie. Gorzej jest z kulturą pracy. Na maksymalnych obrotach wentylatorów jest bardzo głośno, na 1200 RPM już akceptowalnie, a na 800 RPM cicho. Te 39,4 dBA osiąga pompka, a same wentylatory na 800 RPM są znacznie cichsze. Generalnie pompka zgodnie z przewidywaniami jest głośna i może niektórym osobą przeszkadzać.
Podsumowanie
Enermax LiqFusion kosztuje około 120 dolarów, czyli około 450 zł. W tej cenie jest to naprawdę świetny wybór. Chłodzenie charakteryzuje się dobrym wykonaniem, łatwym montażem oraz sporą ilością dodatków. Także sam wygląd jest świetny i dużą robotę robi podświetlany blok ze wskaźnikiem przepływ cieczy. W testach wydajnościowych AiO znalazło się w TOP 3, więc możecie liczyć na bardzo wysoką wydajność. Jedyny minus to kultura pracy, która mogłaby być lepsza i pompka, która na maksymalnych obrotach może przeszkadzać. Ale nie jest z tym też tak źle. Jeśli szukacie bardzo wydajnego i świetnie wyglądającego chłodzenia to właśnie je znaleźliście.