Test wentylatorów Enermax T.B.RGB 3 Fan Pack

Enermax znany jest z dobrej jakości śmigieł. Dzisiaj chciałbym Wam zaprezentować bardzo fajną propozycję dla osób szukających podświetlanych wentylatorów. Firma przygotowała specjalny trójpak, w którym znajduje się cały zestaw gotowy do obsługi produktów T.B.RGB.

Wentylatory zostały zapakowane w duże pudełko. Wraz nimi otrzymujemy zestaw śrubek i kabli, instrukcję, kontroler oraz pilot. Instrukcja dobrze wyjaśnia użytkowanie całego zestawu. Kontroler pozwala na podłączenie do niego do wentylatorów T.B.RGB oraz dwóch taśm LED czy innych urządzeń RGB. Posiada on wejście zasilające (zasilany jest ze złącza molex), wejście na czujnik podczerwieni (służy do komunikacji z pilotem), wyjście do płyty głównej (pozwala na obsługę wentylatorów przez oprogramowanie dołączone do płyty) oraz wyjście do przycisku reset w obudowie (od tej pory będzie on służył do zmiany podświetlenia wentylatorów). Jak sami widzicie jest więc mnóstwo różnych możliwości kontrolowania śmigieł podczas pracy. W zestawie jest także pilot, który pozwala na zmianę kolorów (dziesięć do wyboru), rodzaju i mocy podświetlenia, zmiany prędkości obrotów czy całkowite wyłączenie. Jest to podstawowy sposób obsługi zestawu i jest ona bardzo prosty w użyciu.

Jak sama nazwa wskazuje, w zestawie znajdują się trzy 120 mm wentylatory T.B.RGB. Ich maksymalna prędkość wynosi 1500 RPM a przepływ powietrza wynosi wtedy 47,53 CFM, ciśnienie 1,66 mmH2O a głośność 22 dBA. Śmigła są całe czarne i posiadają 7 skrzydełek. Rotor można bardzo łatwo wyjąć i przeczyścić łożysko (Twister Bearing). Przy miejscach na śrubki znajdują się gumowe wyłożenia absorbujące drgania a wokół ramek znajdują się paski LEDowe. MTBF wynosi ponad 160 tysięcy godzin. Jakość wykonania jest bardzo dobra i nie mam się do czego przyczepić.

Platforma testowa

ProcesorIntel Core i5-4690K 
ChłodzenieNoctua NH-U14S
Płyta głównaAsus Z97-A
GrafikaAsus GTX 760 Striker Platinum
RAMKingston Fury 1866MHz 8 GB
SSDCrucial BX100 128 GB
M.2Liteon LGH-512V2G
HDDWD Red 1 TB
ZasilaczBe quiet! Dark Power Pro 11 750W
ObudowaNanoxia Deep Silence 5 Rev. B

Testy i podsumowanie

Wentylatory sprawdzą się zarówno przy montażu w obudowie jak i na chłodzeniu procesora. W obu przypadkach wyniki są bardzo dobre. Na maksymalnych obrotach wentylator może być słyszalny, jednakże jakiś ogromny hałas to nie jest – 43,5 dBA to akceptowalna wartość.

Enermax T.B.RGB 3 Fan Pack można kupić za około 60 euro. Uważam, że taka cena, jak za trzy śmigła wraz z mnóstwem dodatków, nie jest przesadzona. Wentylatory bardzo dobrze wypadły w testach, są one dobrze wykonane no i, co najważniejsze, podświetlenie RGB zachwyca. Także nie mam uwag co do pilota czy kontrolera. Ten ostatni jest wręcz świetnie przemyślane i umożliwia sterowanie śmigłami za pomocą oprogramowania płyty głównej, pilota czy przycisku reset. Enermax stworzył bardzo dobrą paczkę wentylatorów i jak szukacie pełnego rozwiązania RGB dla komputera to warto się tą propozycją zainteresować.