Reklama
aplikuj.pl

Nadciąga tkanina z nanorurek, która wykrywa nacisk

Naukowcy z uniwersytetu w Delaware opracowali materiały odzieżowe, które wykrywają ruch oraz ciśnienie. Ich zastosowanie może być dość szerokie przy jednoczesnym niskim koszcie produkcji.

Podstawę stanowią łatwo dostępne tkaniny, takie jak bawełna, nylon czy poliester. Przez ich powierzchnię przechodzi nanorurka węglowa, wyróżniająca się elastycznością i lekkością, związaną z niezwykle małą grubością wynoszącą 250-750 nanometrów. Jest to mniej niż grubość kartki papieru. Owe nanorurki są zbudowane z arkuszy grafenu, dzięki czemu wykazują zdolność do przewodzenia prądu. Powłoka może za ich sprawą wykryć zarówno niewielki nacisk wywołany przez czynniki zewnętrzne jak i ruch samego użytkownika. Tak powstała tkanina jest piezorezystywna, co oznacza, że jej oporność elektryczna zmienia się wraz z deformacją jej powierzchni. Zmiany są wykrywane poprzez ciągłe przepuszczanie przez powłokę prądu o niskim natężeniu.

Być może zastanawiacie się, jakie mogą byc zastosowania tego typu rozwiązań. Jak do tej pory materiałów użyto m.in. w tworzeniu wkładek do butów, które wykrywają nacisk wytwarzany przez noszącego. Można w ten sposób ocenić nacisk, jaki wywołuje użytkownik cierpiący np. na wadę postawy. Sytuacja może dotyczyć  też pacjentów będących w trakcie rehabilitacji bądź sportowców, którzy chcą uniknąć leczenia, zabezpieczając się przed kontuzjami. Poza tym tkanina mogłaby posłużyć do oceny zaburzeń ruchowych u dzieci bez wychodzenia z domu i czekania w kolejkach do specjalistów.

[Źródło: newatlas.com; Kathy F. Atkinson]