Wybór odkurzacza do domu nie sprowadza się tylko do wzięcia pierwszego lepszego modelu. Na rynku znajduje się mnóstwo różnych konstrukcji, które lepiej lub gorzej sprawdzą się w danych warunkach. Należy więc wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza, aby nie wkopać się w coś, co nie będzie Wam potrzebne.
Rodzaje odkurzaczy
Odkurzacze tradycyjne
Zacznijmy od czegoś, co każdy z Was zna, odkurzacze tradycyjne, jak sama nazwa mówi, są z nami już od dziesiątek lat. Posiadają one worki, a także zasilane są z gniazdka. W lepszych modelach można zmieniać ich moc, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie ich do aktualnie sprzątanej powierzchni. Takie konstrukcje charakteryzują się zazwyczaj bardzo dużą mocą, która poradzi sobie ze wszystkim – nawet z dywanami.
Odkurzacze bezworkowe
Odkurzacze bezworkowe w wielu punktach przypominają odkurzacze tradycyjne. Do ich wspólnych cech możemy zaliczyć: zasilanie odkurzacza z prądu, obecność zwykłej rury, dostosowanie mocy sprzętu podczas odkurzania. Różnica jest jedna, ale tak naprawdę to ona wszystko zmienia. Jest to brak worka. Tego typu konstrukcje wykorzystują specjalną cyklotronową konstrukcję, która zaciąga powietrze z brudem do pojemnika, a następnie powietrza przechodzi przez filtr HEPA i czyste trafia poza odkurzacz. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie worka z odkurzacza. Odkurzacze bezworkowe mają mniejszą pojemność pojemnika na kurz niż odpowiedniki z workiem. Trzeba więc je zazwyczaj częściej opróżniać.
Odkurzacze bezprzewodowe
Kolejna kategoria to odkurzacze bezprzewodowe. Większość modeli jest bezworkowa, dzięki czemu spełniają również funkcję odkurzacza ręcznego. Odkurzacze bezprzewodowe, (jak sama nazwa wskazuje) nie posiadają kabli, by móc je użytkować, natomiast alternatywą są tu stacje do ładowania, które już wymagają podłączenia do sieci. Najczęściej wyposażone są w opcję zmieniania mocy oraz w akcesoria takie jak wymienne szczotki czy inne praktyczne końcówki. Coraz częściej spotykaną funkcją jest podświetlana końcówka, która pozwoli dotrzeć w najciemniejszy zakamarek. Tego typu odkurzacze często są drogie, co uwarunkowane jest ich wielofunkcyjnością oraz praktycznością.
Odkurzacze ręczne
Odkurzacze ręczne to specjalna kategoria dla małych konstrukcji. Bardzo często są one wbudowane w odkurzacze bezprzewodowe, ale tak jak widzicie na zdjęciu powyżej, można je także kupić osobno. Świetnie sprawdzają się one przy sprzątaniu mp. półek czy samochodu. Jest to dość niepozorne urządzenie, które przy wykonywaniu niektórych prac sprzątających może okazać się niezbędne i ułatwić nam zmagania z przywracaniem porządku.
Roboty sprzątające
Na koniec pozostały roboty sprzątające. Każdy z Was zapewne wie, o co z nimi chodzi. Roboty te same jeżdżą po mieszkaniu i odkurzają. Lepsze konstrukcje, jak np. Electrolux Purei9, radzą sobie praktycznie ze wszystkim – dużymi progami, dywanami czy różnymi rodzajami brudu. Dzięki aplikacji na telefon Purei9 można zaprogramować pracę odkurzacza z dowolnego miejsca na świecie. Co może okazać się szczególnie pomocne w sytuacji gdy nie ma nas w mieszkaniu, a wieczorem zapowiedzieli nam się goście. Świetnym rozwiązaniem technologicznym jest również system, dzięki któremu robot sam wraca do stacji ładowania, gdy jest to konieczne. Co więcej po naładowaniu się wznawia odkurzanie w miejscu, w którym je wcześniej przerwał. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną by ich dom zawsze wyglądał perfekcyjnie. Dodatkowo gdy robot zajmuje się sprzątaniem domownicy zyskują więcej wolnego czasu dla siebie.
Etykieta energetyczna
Każdy odkurzacz powinien posiadać dołączoną etykietę energetyczną. Dzięki niej możemy się dowiedzieć, jak dobrze dany produkt sprząta dane miejsce. Na samej górze widzimy (na czarnym tle) klasę efektywności energetycznej. Najlepsze odkurzacze mają ją jako A+++ a najgorsze jako D. Poniżej, w kWh/annum możecie zobaczyć roczne zużycie energii. Odpowiada ono 50 odkurzeniom powierzchni 87 m^2. Pod nim w dB macie określony poziom hałasu – tutaj nie trzeba nic tłumaczyć. Pozostają jeszcze kolejne literki. Te najbardziej po lewej na górze oznaczają klasę reemisji kurzu. Oznacza to jak czyste powietrze wydmuchiwane jest przez odkurzacz. Pod tym jest klasa skuteczności odkurzania dywanów. Określa ono efektywność zbierania zanieczyszczeń z dywanów czy wykładzin. Na dole po prawej stronie jest klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych. Określa ona efektywność zbierania kurzu z twardych powierzchni ze szczelinami. Za każdym razem najlepsze odkurzacze mają kategorię A, a najgorsze kategorię G.
Etykieta energetyczna jest najprostszym sposobem na zapoznanie się z odkurzaczem. Po zerknięciu na nią od razu widać, czy dany produkt dobrze poradzi sobie z dywanami, podłogami, czy będzie głośny oraz, czy będzie zużywał dużo prądu. Warto więc zawsze zapoznać się z taką etykietą.
Najważniejsze cechy odkurzaczy
Technologie obniżające głośność
Kupując nowy odkurzacz nikt nie chce, aby po włączeniu słyszał jego działanie cały blok. W uniknięci tego pomagają technologie obniżające głośność. Każdy producent podaje ją na etykiecie energetycznej i im mniejsza ona jest, tym lepiej dla produktu. Jest to rzecz często pomijana, ale dbanie o własne uszy też jest ważne.
Regulacja mocy
Kupując odkurzacz warto zwrócić uwagę na to, czy oferuje on regulację mocy. Wraz z mniejszą mocą jest też mniejsza głośność oraz mniejszy pobór prądu. Dzięki temu nie dość, że zaoszczędzicie to jeszcze nikt nie będzie słyszał, że odkurzacie. Uwierzcie mi, że nie zawsze potrzeba odkurzać z pełną mocą. W szczególności dotyczy to odkurzaczy bezprzewodowych, gdzie manipulacja tym parametrem pozwala na wydłużenie ich czasu pracy na baterii.
Jakość filtracji
Ten parametry jest najważniejszy dla alergików. Słabej jakości odkurzacze charakteryzują się wypuszczaniem do pomieszczeń dużej ilości kurzu. Osoby chore tym samym w dalszym ciągu będą kichać czy mieć zapchany nos. Najlepsze konstrukcje większość cząsteczek, pyłów czy sierści odfiltrowują, dzięki czemu mieszkanie staje się czystsze. Jeśli więc ktoś z Waszych domowników ma alergię to warto zainwestować w odkurzacz z dobrym filtrem.
Dodatkowe końcówki
Wiele odkurzaczy dostarczanych jest tylko z jedną końcówką. Jednakże coraz częściej otrzymujemy ich różne rodzaje. Końcówki są na tyle ważne, że pozwalają na łatwe wyczyszczenie różnych powierzchni. Nie będzie więc problemów z odkurzeniem tapczana, wnętrza szafy czy góry książek. Różne końcówki potrafią ułatwić życie.
Sterowanie odkurzaczem
Jeśli chcecie wygodnie sprzątać to musicie też zwrócić uwagę na możliwość sterowania szczotką do odkurzania. W przypadku odkurzaczy tradycyjnych czy bezworkowych jest to zawsze tak samo, ale niektóre konstrukcje bezprzewodowe mają różnie ruchome główki. Najlepsze z nich pozwalają wszędzie łatwo dotrzeć. Sterowanie dotyczy także robota sprzątającego, gdzie opcje typu sterowanie ręczne, dokładne sprzątanie czy sprzątanie punktowe mogą okazać się niezastąpione.
Odkurzacze 2w1
Kolejna rzecz dotyczy bardziej odkurzaczy bezprzewodowych. Często są one dostępne w formie 2w1 – czyli odkurzacz ręczny można przekształcić w pionowy i na odwrót. Ponieważ odkurzacze ręczne znacznie ułatwiają życie to możecie się zastanowić, czy nie lepiej kupić coś takiego, czy osobno dwa odkurzacze.
Najważniejsze cechy robotów sprzątających
Roboty sprzątające to osobna kategoria, dlatego poświęcę im kolejny akapit. Jeśli już zdecydujecie się na taką konstrukcje to naprawdę nie bierzcie najtańszych robotów na rynku. Aby taki odkurzacz spełniał swoje zadanie to powinien on charakteryzować się dużą baterią, dobrą aplikacją, boczną szczotką, odpowiednią mocą, dobrym systemem mapowania pomieszczeń, a także musicie przeglądnąć jego testy. Często tańsze konstrukcje nie radzą sobie z progami, dywanami czy np. z rozsypanym ryżem. Także niektóre konstrukcje nie radzą sobie z bokami pomieszczeń czy w bardziej skomplikowanych miejscach gubią się. Jeśli więc zdecydujecie się na coś takiego to warto dokładnie przejrzeć internet w poszukiwaniu idealnej konstrukcji, która naprawdę odciąży Was z konieczności sprzątania a nie tylko częściowo Wam pomoże.
Na co się zdecydować?
Wybór odkurzacza nie jest więc wcale taką prostą kwestią. Najlepiej jest zacząć od wyboru typu urządzenia – przewodowe, bezprzewodowe a może robot sprzątający? Gdy to się stanie jasne to czas na przejście do dalszych rozważań. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na etykietę energetyczną, która wiele powie o głośności, jakości sprzątania czy filtracji. Jednakże nie zapominajcie też o pozostałych kwestiach, które są także ważne. Odkurzacz musi być łatwy w obsłudze a także zapewnić w miarę niski pobór mocy. Także ciekawą opcją jest brak worka – doceni to wiele osób. Alergicy powinni zwracać uwagę na filtracje, a wszyscy na dodatki w postaci różnych końcówek. Dla osób leniwych polecam dobrej jakości roboty sprzątające – potrafią one wyręczyć z konieczności odkurzania.
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące odkurzaczy albo nie możecie się na coś zdecydować to śmiało piszcie w komentarzach – z pewnością pomożemy Wam w wyborze.
Partnerem poradnika jest firma Electrolux