Reklama
aplikuj.pl

Sztuczna inteligencja może generować obrazy sztucznych galaktyk

Gromady gwiazd, mgławice i inne zjawiska międzygwiezdne stworzone samodzielnie przez komputer. To może brzmieć jak opis futurystyczny, ale naukowcy z kilku uniwersytetów zaprojektowali taki system za pomocą sztucznej inteligencji. 

Autorzy pomysłu opisują model sztucznej inteligencji zdolny do generowania obrazów sztucznych galaktyk o wysokiej rozdzielczości, które opierają się na faktycznie istniejących układach. Podstawą architektury są generatywne sieci przeciwstawne (GAN). Są to dwuczęściowe sieci neuronowe składające się z generatorów, które próbują rozróżnić wygenerowane próbki od rzeczywistych. Tego typu technologie były już używane. Mowa o odkrywaniu nowych leków, tworzeniu zdjęć sztucznych hamburgerów i motyli, a nawet tworzeniu sztucznych skanów raka mózgu.

Proponowany system generowania galaktyk składał się z dwóch pięciowarstwowych sieci GAN: GAN Stage-I i GAN Stage-II. Pierwsze generowały obrazy o niskiej rozdzielczości (64 x 64 piksele). Drugie natomiast przekształcały je w obrazy o wyższej rozdzielczości (128 x 128 pikseli), stosując technikę zwaną superrozdzielczością. W praktyce naukowcy zauważyli, że materiały GAN z etapu II są pozbawione pikseli, a ich celem jest raczej realizm niż dokładność.

Naukowcy wyszkolili system sI na komputerze z kartą graficzną Nvidia GTX 1060, dostarczając pełnokolorowe obrazy gwiazd i ciał planetarnych. Ostatecznie model ten wytworzył „fizycznie realistyczne” obrazy galaktyk bardzo przypominających te rzeczywiste. Naukowcy uważają, że ich system może być użyty do rozbudowania baz danych rzeczywistych próbek. W efekcie posłużyłyby jako źródło danych dla modeli głębokiego uczenia się.

[Źródło: venturebeat.com; grafika: University of Edinburgh]

Czytaj też: Najnowsza sztuczna inteligencja MIT uczy się języka jak dzieci