Chiński lądownik Chang’e-4 wylądował po ciemnej stronie Księżyca zabierając na pokładzie trochę żywych organizmów.
Mała „puszka” zawiera nasiona ziemniaków i rzodkiewnika a także jaja jedwabników. Według raportu na rośliny będą dostarczały jedwabnikom tlenu, te z kolei zapewnią roślinom niezbędny dwutlenek węgla i składniki odżywcze. Naukowcy będą uważnie obserwować rośliny, aby zobaczyć, czy pomyślnie przeprowadzają fotosyntezę i rosną w środowisku księżycowym.
Eksperyment „biosfery” jest owocem współpracy 28 chińskich uniwersytetów, prowadzonych przez Chongqing University. Elementy, są umieszczone w cylindrze ze stopu aluminium o pojemności 0,8 litra, który waży około 3 kg. Światło słoneczne będzie docierać do pojemnika przez „rurkę”, a małe kamery będą obserwować środowisko wewnątrz. Dane te będą przesyłane z powrotem na Ziemię za pomocą skomplikowanego systemu przekaźników.
Rzodkiewnik pospolity był uprawiany w kosmosie wcześniej, w tym raz podczas eksperymentu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Jego wyniki pokazały, że liście roślin rosły i spadały, gdy wykryły grawitację Księżyca. Pytanie tylko, czy kwitnąca roślina będzie się rozwijała w środowisku po niewidocznej stronie naszego naturalnego satelity?
[Źródło: livescience.com]
Czytaj też: Chiny rozpoczęły lot na ciemną stronę Księżyca