Idea użycia siły odśrodkowej do wywołania sztucznej grawitacji w kosmosie powstała już w 1903 roku. Grupa entuzjastów wierzy, że teraz można wprowadzić ten pomysł w życie.
Jednym z problemów związanych z eksploracją kosmosu w wykonaniu ludzi jest brak grawitacji, który prowadzi do osłabienia żywych organizmów. Rok w kosmosie może mieć fatalny wpływ na stan człowieka, dlatego naukowcy głowią się nad ewentualnymi sposobami na rozwiązanie tego problemu. Konstantin Ciołkowski już pod koniec XIX wieku twierdził, że powinniśmy wykorzystać siłę odśrodkową. Stacja kosmiczna w kształcie koła miałaby się obracać wokół własnej osi, aby stworzyć sztuczną grawitację.
Wernher von Braun spopularyzował tę ideę, w latach 50. XX wieku, gdy zaczęto wyścig o podbój kosmosu. Nazistowski naukowiec, który uciekł do Ameryki w 1945 r., stał się wielkim atutem amerykańskiego programu kosmicznego. Teraz, po wielu latach, gdy amerykański rząd nie ma już takiego parcia na podbój kosmosu, do akcji wkroczyły prywatne firmy. Jedną z nich jest Gateway Foundation, Zespół zamierza rozwinąć pomysł sprzed wielu lat i stworzyć obracającą się stację kosmiczną.
Czytaj też: Chiny zamierzają umieścić w przestrzeni kosmicznej elektrownię słoneczną
Gateway Foundation proponuje budowę stacji wyposażonej w moduły mieszkalne oraz pojazdy ewakuacyjne, które można by wykorzystać w kryzysowych sytuacjach. Firma chce wykorzystać prefabrykowane elementy, które zostaną następnie połączone w przestrzeni kosmicznej przez ludzi bądź roboty. Grupa chce sprzedawać moduły krajowym agencjom kosmicznym, prywatnej firmie kosmicznej i każdemu, kto będzie posiadał odpowiednią ilość pieniędzy. Rozwiązanie może więc być popularne wśród turystów czy bogaczy.
Problem w tym, że takie przedsięwzięcie może być niezwykle drogie. Budowa i utrzymanie ISS w latach 1998-2015 pochłonęło aż 150 miliardów dolarów. W jaki sposób Gateway Foundation zamierza zebrać odpowiednią ilość środków? Odpowiedź jest prosta… organizując loterię, w której główną nagrodą będzie wylot na nową stację. Trzeba przyznać, że projekt prezentuje się ciekawie, choć pojawiają się wątpliwości co do szans na jego realizację.
[Źródło: newatlas.com
Czytaj też: W jaki sposób duże statki kosmiczne mogą wylądować na Marsie?