Właściciele psów bawiąc się z nimi, głaszcząc je czy chodząc z nimi na spacer kształtują ich charakter. Jednakże najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Michigan pokazują, że charakter zwierząt, podobnie jak i ludzi, może zmieniać się wraz z upływem czasu.
Naukowcy przebadali ponad 1600 psów z 50 różnych ras. Zwierzęta były w wieku od kilku tygodni do nawet 15 lat. Zostały one podzielone na samice i samce. W obszernej ankiecie właściciele ocenili charakter psa oraz odpowiedzieli na pytania dotyczące jego zachowania. Nie zabrakło też pytań na temat osobowości samych właścicieli.
Czytaj też: Przodek tyranozaura był mniejszy od człowieka
Badacze odkryli korelacje w trzech głównych obszarach: wieku i charakteru, podobieństwa charakteru człowieka a psa oraz wpływie charakteru psa na jakość relacji z właścicielem. Starsze psy są znacznie trudniejsze do wyszkolenia. Idealny punkt na naukę jest wtedy, gdy zwierzę ma sześć lat. Naukowcy odkryli też jedną cechę, która zmienia się wraz z wiekiem. Jest to strach czy niepokój.
A jak te wnioski działają w praktyce? Ekscentryczni właściciele psów opisują zwierzęta jako bardziej pobudliwe i aktywne, a osoby z negatywnymi emocjami jako bardziej strachliwe, mniej aktywne czy mniej podatne na treningi.
Oznacza to, że sam właściciel ma ogromny wpływ na zachowanie zwierzęta i jego zmiana może także zmienić charakter psa. Jeśli więc macie zwierzę, które jest bardzo aktywne oznacza to, że sami tacy jesteście. Po psie można więc poznać, jaki naprawdę jest jego właściciel i czy przypadkiem będąc samemu w domu nie jest mu starsznie smutno.
Czytaj też: Na terenie Indonezji odnaleziono ogromne pszczoły uważane za wymarłe
Źródło: Phys