Widzieliśmy już sporo nano-urządzeń zaprojektowanych do różnych zadań w ludzkim organizmie. Dotyczyły one jednak głównie dostarczania leków. Nowy projekt pokazuje małego robota, który może poruszać się po naszym ciele.
Technologia została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii. Wykorzystali oni opatentowaną technologię nanofabrykacji, dzięki której nawet milion robotów o długości 70 mikronów może zostać wyprodukowanych w ciągu kilku tygodni a wszystkie będą pochodziły z jednego, 102 mm wafla krzemowego.
Czytaj też: Mało znana firma planuje stworzyć drony dostarczające internet
Każdy robot składa się z ultarcieńkiego szklanego prostokąta, który zwieńczony jest warstwą krzemu. N niej znajdują się elementy sterujące i dwa lub cztery ogniwa słoneczne. Nogi robota wykonane zostały z materiału o grubości 100 atomów – w jego skład wchodzi jedna warstwa platyny i jedna warstwa tytanu.
Kiedy laser świeci na ogniwa słoneczne to powstały prąd elektryczny przykładany jest na przemian do przednie nogi i tylne. Wtedy też platyna się rozszerza a tytan pozostaje sztywny co powoduje ruch robota.
Roboty są na tyle małe, że mogą zostać wstrzyknięte do organizmu przez zwykłą igłę. Póki co mogą się one poruszać w tkance o grubości paznokcia – na tyle jest w stanie przebić się bezpiecznie zewnętrzny laser. Naukowcy pracują jednak nad polepszeniem zasięgu. Mają oni także w planach stworzyć inteligentne wersje robotów z czujnikami, zegarami czy samo kontrolujące się.
Czytaj też: Dlaczego coraz więcej młodych osób ma zawał serca?
Źródło: Newatlas