WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Dlaczego coraz więcej młodych osób ma zawał serca?

Dlaczego coraz więcej młodych osób ma zawał serca?

Współczynniki dotyczące zawałów serca spadają wśród ogółu amerykanów. Jednakże jest pewna grupa, gdzie one wzrastają. Są to osoby w wieku 2x i 3x lat.

Osoby w tym wieku mają taki wskaźnik złych wyników co ludzie starsi o 10 lat. Dlaczego tak się dzieje?

Aby to wyjaśnić, naukowcy przeanalizowali dane od około 2100 pacjentów z zawałem serca w wieku 50 lat i młodszych. Zostali oni przyjęcie do dużych szpitali w latach 2000-2016. 20% z nich miało mniej niż 40 lat a ich liczba wzrastała o 2% każdego roku.

Czytaj też: U kolejnej osoby udało się powstrzymać objawy wirusa HIV

Co dziwniejsze, młodzi pacjenci są równie mocno narażeni na śmierć z tego powodu co starsi. Oznacza to, że sam wiek nie zwiększa szans na przeżycie. Obie grupy wiekowe miały taką samą ilość tradycyjnych czynników ryzyka chorób serca – cukrzycę, palenie, wysokie ciśnienie czy rodzinne przypadki zawałów.

Jednakże była pewna różnica – osoby młodsze częściej nadużywały narkotyków, w tym marihuany czy kokainy. W grupie osób młodszych aż 18% z nich zgłaszało nadużywanie tych substancji a w grupie starszej tylko 9%. Sugeruje to, że narkotyki mogą przyczyniać się do występowania zawałów, ale musi to jeszcze zostać potwierdzone.

Osoby młodsze także rzadziej przyjmowały aspirynę i statyny po zwale serca. Oznacza to, że lekarze rzadziej rekomendują te leki po przebyciu choroby. Potrzebne są oczywiście dalsze badania w celu wyjaśnienia całej sprawy i poznaniu wszystkich przyczyn zawałów u osób młodszych. Te przedstawione teraz są zaledwie początkiem góry lodowej.

Czytaj też: Zespół złamanego serca ma związek z mózgiem

Źródło: Livescience