Bakterie zakaźne powodujące raka żołądka, gorączkę Q, koklusz czy chorobę legionistów wykorzystują ten sam mechanizm do infekowania ludzkich komórek. Naukowcy z Caltech zaprezentowali właśnie trójwymiarową architekturę T4SS (tak się nazywa mechanizm), która ma pomóc w stworzeniu precyzyjnie ukierunkowanych antybiotyków.
Dzięki T4SS szeroka gama toksycznych cząsteczek, do 300 w jednym momencie, może przejść z bakterii na ofiarę komórkową i przejąć jej funkcje. Tym samym mechanizmy obronne zostaną wyłączone a choroba będzie mogła się rozwijać.
Czytaj też: Przetworzona żywność prowadzi do przejadania się – nie wiadomo dlaczego
Naukowcom udało się to zmapować dzięki technice zwanej kriotomografią elektronową. Dzięki temu stworzyli oni trójwymiarową architekturę T4SS u bakterii Legionella, która powoduje chorobę legionistów.
Nowy model ujawnia, jak działa ten mechanizm. Układ wydzielniczy składa się z odrębnej komory i osobnego kanału, coś jak komora i lufa pistoletu. To właśnie ta charakterystyczna część mogłaby stanowić idealny cel dla antybiotyków. To właśnie nad tym mają się skupić grupy badawcze z całego świata. Jeśli uda im się stworzyć odpowiednio nakierowane antybiotyki to owe choroby mogą zostać pokonane.
Czytaj też: Jak bardzo ściskane są główki dzieci podczas porodu?
Źródło: Phys