WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Jak bardzo ściskane są główki dzieci podczas porodu?

Jak bardzo ściskane są główki dzieci podczas porodu?

Kiedy niemowlęta przechodzą przez ciasny kanał rodny matki, to ich głowy są chwilowo miażdżone w celu umożliwienia przejścia. Naukowcy właśnie stworzyli obrazy 3D, które pokazują zakres tego zniekształcenia.

Głowy niemowląt mogą zmienić kształt pod naciskiem, ponieważ kości w ich czaszkach nie są jeszcze połączone. Miękkie obszary w górnej części głowy są wyciskane przez kanał rodny i umożliwiają wzrost mózgu w okresie niemowlęcym.

Czytaj też: Niedługo będziemy mogli tworzyć sztuczne zarodki

Dokładna mechanika zmiany kształtu czaszki podczas porodu nie jest jednak jeszcze dobrze znana. Aby lepiej to zrozumieć naukowcy przeprowadzili badanie MRI siedmiu kobiet w trakcie ciąży, podczas porodu i po całkowitym rozszerzeniu szyjki macicy.

Zdjęcia ujawniły bardzo mocne ściskanie czaszki. Wyniki sugerują, że jest to mocniejsze niż do tej pory sądzono. Skany MRI uchwyciły tkanki miękki, które nie były wcześniej widoczne. To właśnie one dostarczyły znaczących wskazówek dla zrozumienia tego procesu. Zdjęcia ujawniają także ruchy matczynych tkanek miękkich, które także przydadzą się do dalszych badań.

Czytaj też: San Francisco przygotowuje się do zakazania technologii rozpoznawania twarzy

Źródło: Livescience