Każdy z nas dobrze wie, jak ważny jest zdrowy rytm dobowy. Zbyt krótki sen może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, podobnie jak nieregularna dieta.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze odkryli właśnie, że efekty ćwiczeń także różnią się w zależności od pory, w których są one wykonywane. Potwierdzono to dzięki obserwacji myszy w laboratorium.
Czytaj też: Ten laser niszczy komórki nowotworowe we krwi
Badacze zmierzyli szereg efektów w komórkach mięśniowych, w tym odpowiedź transkrypcyjną i wpływ na metabolity. Wyniki pokazują, że obie reakcje są silniejsze rano i jest to prawdopodobnie kontrolowane przez centralny mechanizm. Obejmuje on białko HIF1-alfa, które bezpośrednio reguluje wewnętrzny zegar organizmu.
Poranne ćwiczenia zwiększają zdolności komórek do metabolizowania cukru i tłuszczów, a efekt ten bardzo interesuje badaczy bowiem można go odnieść do osób z ciężką nadwagą oraz cukrzycą typu 2.
Z drugiej strony wyniki badań jasno pokazują, że wieczorne ćwiczenia zwiększają wydatek energii. Dlatego te poranne niekoniecznie są lepsze od wieczornych. Naukowcy muszą przeprowadzić jeszcze więcej badań, aby dokładnie poznać różnice i ich wpływ na nasz organizm.
Czytaj też: Antarktyczny „potwór z Loch Ness” był rekordowo wielki
Źródło: Medicalxpress