WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten laser niszczy komórki nowotworowe we krwi

Komórki nowotworowe, które rozprzestrzeniają się przez krwiobieg, stają w obliczu nowego wroga. Chodzi o promień lasera, umieszczanego na zewnątrz skóry, który znajduje i zabija te komórki. 

Badacze ujawnili, że ich system wykrył te komórki u 27 z 28 osób chorych na raka, ze skutecznością około 1000 razy wyższą niż w przypadku obecnej technologii. To osiągnięcie samo w sobie, ale zespół badawczy był również w stanie zabić dużą część komórek na bieżąco. Narzędzie to, lepiej dopracowane, może dać lekarzom nieszkodliwy, nieinwazyjny i efektywny sposób na wyszukiwanie i niszczenie takich komórek, zanim będą mogły tworzyć nowe guzy w organizmie.

Czytaj też: Komórki nowotworowe przenikają do nowych miejsc podobnie jak poruszają się gęsi

Rozprzestrzenianie się raka lub przerzutów jest główną przyczyną śmierci. Rak rozprzestrzenia się, gdy komórki guza pierwotnego odrywają się i przemieszczają się przez krwiobieg i układ limfatyczny, osiadając w nowych obszarach ciała i tworząc nowotwory wtórne. Zabicie ich wcześniej powinno więc zapobiegać przerzutom.

Autorzy odkrycia przetestowali swój system u osób z czerniakiem lub rakiem skóry. Laser wysyła energię do krwioobiegu, wytwarzając ciepło. Komórki czerniaka pochłaniają więcej tej energii niż normalne, powodując ich szybkie nagrzewanie się i rozszerzanie. Ta rozszerzalność termiczna wytwarza fale dźwiękowe, znane jako efekt fotoakustyczny, i mogą być rejestrowane przez mały przetwornik ultradźwiękowy umieszczony na skórze w pobliżu lasera. Nagrania wskazują, kiedy komórka nowotworowa przechodzi przez krwiobieg.

Urządzenie może zbadać litr krwi w ciągu około godziny, bez większej ingerencji. Jego czułość jest około tysiąca razy większa niż w konkurencyjnych metodach. Badacze planują przetestować urządzenie na większej populacji ludzkiej i połączyć je z konwencjonalnymi terapiami przeciwnowotworowymi.

[Źródło: spectrum.ieee.org; grafika: E.I. Galanzha]

Czytaj też: Zastrzyki z melaniny w walce z nowotworami