Reklama
aplikuj.pl

Sztuczny język Hypertaste z IBM oceni za Was różne płyny

Sztuczny język Hypertaste z IBM
Sztuczny język Hypertaste z IBM

IBM posłużyło się technologią Watson w stworzeniu sztucznego mózgu i wygląda teraz na to, że nie próżnowało przez ostatnie miesiące. Niedawno tamtejsi naukowcy ujawnili własnoręcznie opracowany sztuczny język Hypertaste ze sztuczną inteligencją, która pozwala mu „próbować” poszczególnych płynów i je identyfikować. 

Czytaj też: Ta robotyczna ryba z krwioobiegiem przełamuje wiele barier

Patrick Ruch, jeden z naukowców pracujących nad tym projektem powiedział, że:

Jako ludzie jesteśmy bardzo dobrzy w rozpoznawaniu różnych płynów. Chociaż niekoniecznie jesteśmy w stanie wskazać dokładne ilości składników w płynach, możemy robić takie rzeczy, jak rozpoznawanie tej samej cieczy w kółko. To jest coś, co postanowiliśmy powtórzyć w tym projekcie.

Sztuczny język IBM nie jest jednak aż tak obrzydliwy, jak mogłoby to brzmieć. Naukowcy zdecydowali się na znacznie lepsze opakowanie całości, zamiast wzorować się na naszych własnych językach. W plastikowym okręgu umieścili szereg czujników, które w kontakcie z cieczą wyciągają z niej potrzebne do określenia jej typu dane, którymi następnie zajmuje się system uczenia maszynowego, czyli po prostu odłamu sztucznej inteligencji.

Ostatnie pokazy tego wynalazku wykazały, że po odpowiedniej nauce sztuczny język radzi sobie z rozpoznawaniem różnych marek wody butelkowanej, co wymagało wcześniejszego przeprowadzenia masy „nauki”. A po co nam taki wynalazek? Już tłumaczy to Patrick:

Może to być bardzo przydatne w każdym scenariuszu, w którym bardzo szybko chcesz sprawdzić skład danej cieczy. Na przykład, jeśli chcesz sprawdzić, czy dana żywność pochodzi od producenta z etykiety. Można to sobie wyobrazić także w przypadku produktów nieżywnościowych, gdzie dostawca przemysłowy dostarcza surowce i chcesz mieć pewność, że zawsze pochodzi z tego samego miejsca.

Możesz łatwo zmienić etykietę cieczy, ale nie możesz zmienić chemicznej tożsamości cieczy bez zmiany jej właściwości .

Czytaj też: Naukowcy opracowali robota zdolnego do testowania wody

Źródło: Digital Trends