Naukowcy opracowali właśnie nowy sposób na generowanie prądu. Wykorzystują oni słoną wodę przepływającą przez ultracienkie metalowe paski, co całkowicie wystarcza do uzyskania energii elektrycznej.
Metoda koncentruje się wokół ultracienkich pasków wykonanych z żelaza lub niklu. Są one odparowane na szkiełku z tworzywa sztucznego lub szkła. Kropelki wody w oceanie, przepływające przez powierzchnię, mogą powodować indukowanie prądu elektrycznego w leżącej pod spodem metalowej warstwie.
Czytaj też: SmallSat Rideshare nowym programem lotów kosmicznych SpaceX
Badacze zasugerowali już sporo możliwych zastosowań ich odkrycia. Może ono być źródłem zasilania dla małych urządzeń umieszczanych w naszym ciele (krew będzie indukowała prąd) czy może to być napę dla różnego rodzaju łodzi.
Wstępne obliczenia pokazują, że kwadratowy stos 100 cienkich arkuszy o wymiarze 10 x 10 metrów może wygenerować nawet od 2 do 5 kilowatogodzin energii elektrycznej. Naukowcy mają odpowiednie urządzenie, ale nie zasilili nim jeszcze nawet żarówki. Potrzeba więc więcej badań aby skomercjalizować ich odkrycie.
Czytaj też: Oto rewolucja wśród soczewek optycznych po ponad 2000 latach
Źródło: Spectrum.ieee