Jak to jest z tym Plutonem? Wielu z nas dorastało w przekonaniu, że jest uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego, aby później dowiedzieć się, że wykluczono go z tego zacnego zbioru. Ostatnio jednak spór na ten temat ponownie rozgorzał, a odpowiada za niego administrator NASA, Jim Bridenstine.
Czytaj też: Po raz pierwszy zaobserwowano asteroidę zmieniającą kolor
Ostatnie oficjalne oświadczenie w kwestii Plutona sięga 2006 roku, kiedy to Międzynarodowa Unia Astronomiczna oświadczyła, że Pluton nie jest już planetą. Kilka ciał o podobnej wielkości znaleziono w Pasie Kuipera, więc agencja stworzyła definicję zawierającą kryterium, że planeta musi „oczyścić okolicę wokół swojej orbity”, czego Pluton nie czyni. Dlatego też został przeklasyfikowany jako planeta karłowata, wypadając z towarzystwa ośmiu pozostałych planet.
Czy do niej wróci? Czas pokaże, bo według Bridenstineta Pluton został odkryty i określony mianem planety zanim ten się urodził. Wtedy to po prostu określano każdą planetę… planetą, o ile krążyła wokół Słońca, a nie innego obiektu. Zaczął ponadto dyskutować o tym, jak działają kategoryzacje planetarne, argumentując, że równie dobrze moglibyśmy nazwać Plutona krawędzią strefy planetarnej, a wszystko to, co poza nią, to Obiekt Pasa Kuipera. Zwrócił także uwagę na to, że słowo „planeta” pochodzi od greckiego oznaczającego „wędrującą gwiazdę”, co po prostu pokazuje, jak zmieniają się definicje w miarę upływu czasu wraz z rosnącą naszą wiedzą o wszechświecie.
Czytaj też: Planetoida Bennu to historia naszych początków
Źródło: Digital Trends