Informacja kwantowa opiera się na możliwości tworzenia wiadomości w cząstce kwantowej i odczytywania ich w wiarygodny sposób. Jeśli jednak cząstka porusza się z prędkościami zbliżonymi do prędkości światła, standardowe techniki nie są w stanie jednoznacznie odkodować danych. Tym samym komunikacja się nie powiedzie. Naukowcy opracowali jednak niezawodny sposób na dekodowanie komunikatów kwantowych przesyłanych z bardzo dużą prędkością.
W hipotetycznej sytuacji dwie osoby chcą wymienić między sobą informacje korzystając z właściwości cząstki kwantowej. Osoba B chce, aby A wysłała ją z maksymalną prędkością. Problem w tym, że kiedy elektron porusza się z bardzo dużą prędkością, dochodzi do splątania spinu oraz prędkości elektronu. Z powodu tej korelacji osoba B nie jest w stanie odczytać spinu standardową metodą. Da się jednak ominąć ten problem.
Czytaj też: Po raz pierwszy teleportowano trójwymiarowy stan kwantowy – jednostkę qutrit
Badacze z austriackich uczelni twierdzą, że ich technika gwarantuje, iż wiadomość napisana przez A i przeczytana przez B może zostać jednoznacznie zdekodowana. Stanie się tak nawet jeśli cząstka zachowuje się zgodnie z mechanizmami kwantowymi. Nowatorska metoda tworzy nową definicję spinu cząstek kwantowych, które poruszają się bardzo szybko. Tym samym zmienia zarówno sposób, w jaki osoba A pisze wiadomość, jak i to, jak osoba B ją odczytuje. Technika ta może być pomocna w przypadku satelitarnej komunikacji kwantowej, w której cząstka niosąca komunikat musi szybko przemieszczać się między dwoma odległymi punktami.
[Źródło: phys.org; grafika: Flaminia Giacomini]
Czytaj też: Grawitacja kwantowa może odwrócić przyczynę i skutek