Reklama
aplikuj.pl

Wkrótce świat ujrzą systemy światłowodowe o transmisji 1200 Gb/s

Wkrótce świat ujrzą systemy światłowodowe o transmisji rzędu 1200 Gbs
Wkrótce świat ujrzą systemy światłowodowe o transmisji rzędu 1200 Gbs

Bez względu na to, jak szybkie połączenie z Internetem macie, jakiekolwiek centrum danych i serwer przebije je i to kilkudziesięcio-, a nawet kilkusetkrotnie. Jak tu jednak konkurować z czymś, co musi zarządzać dziesiątkami terabajtów danych nierzadko z całego świata w ciągu minuty? Wszystko to jest możliwe głównie dzięki światłowodom, które po kablach koncentrycznych i skrętce 8p8c wniosły infrastruktury sieciowe na zupełnie nowy poziom. Tak, jak teraz robią to firmy pokroju Acacia Communications. 

Czytaj też: Robot ALPHRED 2 zachwyca na najnowszych pokazach

To właśnie dzięki niej wkrótce świat ujrzą systemy światłowodowe o transmisji rzędu 1200 Gb/s już podczas Europejskiej Konferencji Łączności Optycznej. Oczywiście same światłowody w infrastrukturze sieciowej są jedynie fenomenalnym medium, bo resztą zarządzają urządzenia  przetwarzające sygnały cyfrowe między formami elektronicznymi i optycznymi.

W to właśnie uderza nowy moduł AC1200-SC2 firmy Acacia, który łączy układ DSP ze zintegrowanymi obwodami fotonicznymi w celu zapewnienia transmisję rzędu 1200 Gb/s w jednym kanale światłowodu. To sprawia, że ​​moduł można zoptymalizować pod kątem dużej prędkości na krótkich dystansach i tych niższej przy tych większych. Najlepiej ukazuje to poniższa grafika:

Moduły mogą przenosić trzy sygnały 400-gigabitowe o ruchu w centrum danych przy użyciu modulacji 64QAM. W przypadku transmisji na większe odległości moduł może przejść do stabilniejszych schematów modulacji – np. 16QAM. Ten może sprostać dwóm sygnałom 400-gigabitowym, podczas gdy QPSK może przenosić już tylko jeden sygnał tej samej wartości na 10000 kilometrów. Moduł można również dostosować do obsługi starszych formatów sygnałów, które są nadal w powszechnym użyciu.

Czytaj też: Ta proteza nogi zapewnia użytkownikom czucie

Źródło: Spectrum