Czy już teraz żyjemy w stworzonej przez siebie symulacji, która była początkowo tak naprawdę grą, w której przepadliśmy bez reszty? Jeśli tak, to z pewnością „po tej drugiej stronie” ktoś ma na sobie kombinezon wykonany właśnie tego typu sztucznej skóry, która zapewnia zmysł dotyku.
Czytaj też: Nowy proces przekształcania ciepła w użyteczną energię
Tworzenie interfejsów pomiędzy naszymi neuronami a otaczającym nas światem ma zastosowanie zarówno w medycynie (precyzyjne i zdalnie sterowane protez), jak i w świecie rozrywki, a dokładniej mówiąc wirtualnej rzeczywistości. Tego typu wyzwanie obrali więc naukowcy ze szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie (EPFL), którzy opracowali elastyczną sztuczną skórę, zapewniającą dotykowe sprzężenie zwrotne (zmysł dotyku).
Skóra jest wykonana z silikonu i elektrod, a jej struktura umożliwia jej dopasowywanie się do kształtów, aby precyzyjnie odwzorowywać ewentualny dotyk przy nacisku lub wibracji. System wymaga z kolei wyposażenia skóry w czujniki, które wykrywają deformacje i umożliwiają płynną regulację czułości. Jak stwierdził jeden z badaczy:
Kolejnym krokiem będzie opracowanie w pełni nadającego się do noszenia prototypu do zastosowań w rehabilitacji oraz rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. Prototyp zostanie również przetestowany w badaniach neuronaukowych, gdzie można go wykorzystać do stymulacji ludzkiego ciała, podczas gdy naukowcy badają dynamiczną aktywność mózgu w eksperymentach z rezonansem magnetycznym.
Czytaj też: Sowiecki eksperyment z 1987 roku stworzył idealną grę dla kłamców
Źródło: Digital Trends