Reklama
aplikuj.pl

Wszczepianie wspomnień pozwala uczyć ptaki śpiewu

Po miesiącach słuchania tych samych dźwięków, dziecko zaczyna gaworzyć i stopniowo powtarzać je po swoich rodziców. Jest to jedna z podstaw naszego rozwoju intelektualnego, ale wiele elementów nauki pozostaje tajemnicą. Jak mózg koduje wspomnienia potrzebne do naśladowania mowy naszych rodziców? I czy naukowcy mogą interweniować, gdy proces nie rozwija się odpowiednio?

Naukowcy z UT Southwestern przeprowadzili badanie, które pokazuje, że wspomnienia mogą być wszczepiane do mózgu w celu nauczania ptaków śpiewu. Chociaż wyniki badań nie mają bezpośredniego wpływu na leczenie pacjentów, dostarczają one przekonujących wskazówek, które obszaru ludzkiego mózgu przeszukiwać, aby lepiej zrozumieć autyzm i inne czynniki wpływające na język.

Czytaj też: Gdzie zniknęły wszystkie ptaki?

Naukowcy prowadzili badania na tzw. zeberkach, ponieważ dzielą wiele etapów rozwoju wokalnego z ludźmi. Na wczesnym etapie życia ptaki słyszą śpiew swoich ojców, w końcu zapamiętując nuty. Uczą się powielać zachowanie po tym, jak ćwiczą dziesiątki tysięcy razy. Kontrolując interakcję pomiędzy dwoma regionami mózgu, zespół dr Robertsa zakodował wspomnienia u zeberek, które nie miały doświadczenia w nauce od swoich ojców. Ptaki wykorzystały te wspomnienia do nauki sylab, przy czym czas trwania każdej nuty odpowiadał czasowi, przez jaki światło utrzymywało neurony aktywnymi. Im krótsza ekspozycja na światło, tym krótsza nuta.

Teraz naukowcy zamierzają zbadać inne regiony mózgu, które przenoszą różne rodzaje informacji do tzw. HVC. W ten sposób liczą na uzyskanie pełniejszego zrozumienia, w jaki sposób powstają dodatkowe elementy wspomnień.

[Źródło: phys.org; grafika: UTSW]

Czytaj też: Dlaczego ptaki migrują w nocy?