Dlaczego ptaki migrują w nocy?

ptaki, noc ptaki, migracja ptaki, migracja w nocy ptaki, kryptochrom, kryptochrom ptaki,

Wiadomo, że ptaki wędrowne polegają na polu magnetycznym Ziemi w celu poruszania się po niej. Podejrzewa się, że białko zwane kryptochromem, które jest wrażliwe na światło niebieskie, właśnie to umożliwia ptakom. Jednakże wiele z nich migruje również w nocy, kiedy to nie ma dużo światła. 

Naukowcy z UT Southwestern Medical Center we współpracy z SMU (Southern Methodist University) odkryli, że kryptochromy opracowały mechanizm, który zwiększa ich zdolność do reagowania na światło. Umożliwia im to wykrywanie i reagowanie na pola magnetycznej.

Czytaj też: Przełom w chłodzeniu organów pozwala na ich przechowywanie w temperaturze poniżej 0°C

Badacze badali efektywność reakcji napędzanych światłem. Zidentyfikowali oni szlak unikalny dla białek CRY4, które ułatwiają funkcjonowanie w warunkach słabego oświetlenia. Pobrali oni próbkę CRY4 i wyhodowali kryształy tego białka. Następnie wystawili je na promieniowanie rentgenowskie, które umożliwiło im odwzorowanie położenia wszystkich atomów w białku.

Naukowcy odkryli niezwykłe zmiany w kluczowych regionach struktury białka, które zwiększają zdolność do zbierania światła ze środowiska. To właśnie ta mutacja powoduje, że kryptochrom jest mniej zależny od środowiska mającego dużo światła.

Czytaj też: Naukowcy odkryli nowy rodzaj komórek odpornościowych

Źródło: Phys