Latamy już w kosmos, a szkło nawet w XXI wieku stawiało nam czoła pod kątem konstrukcyjnym. Na szczęście niemieccy naukowcy z Instytutu Mechaniki Materiałów Fraunhofera opracowali rewolucyjną technologię formowania szkła, dzięki której niektóre projekty będą znacznie lepsze i prostsze w realizacji.
Czytaj też: Teleskop ALMA uchwycił niesamowity obraz gwiazdy podwójnej
Na sam początek warto wspomnieć np. o ogromnych przeszkleniach w wieżowcach, które często sprowadzają się do licznych kątów. Zwykle ten 90-stopniowy realizowano prosto, łącząc ze sobą dwie oddzielne tafle szkła, ale to już przeszłość, bo nowa technologia umożliwia wyginanie szkła nawet pod kątem 90 stopni przy zachowaniu jej właściwości optycznych.
Chociaż tafle szkła można po prostu podgrzać, a następnie wygiąć do pewnego stopnia, te bardzo szerokie kąty nie były wcześniej możliwe do osiągnięcia. Dodatkowo podczas tego procesu cała tafla mogła się zniekształcać, ponieważ ciepło oddziaływało nie tylko na pożądaną krawędź.
Aby obejść te ograniczenia, badacze z opracowali technikę, która zaczyna się od umieszczenia płaskiej tafli szkła w piecu rozgrzanym do około 500°C. Jest to tuż poniżej „punktu przejścia”, w którym szkło staje się plastyczne, więc podpory piekarnika nie powodują żadnych deformacji.
Następnie stosuje się laser zwierciadlany, aby nieco podgrzać szkło, ale tylko wzdłuż linii prostej przechodzącej przez środek arkusza – reszta szyby pozostaje na 500 stopniach. W rezultacie szkło staje się miękkie tylko wzdłuż tej jednej linii. Kiedy podpory są następnie usuwane spod jednej strony szyby, grawitacja powoduje, że arkusz wygina się wzdłuż zmiękczonej linii, naturalnie dochodząc do kąta 90 stopni. Gdy wygięte szkło ostygnie, znów staje się całkowicie sztywne.
Teraz technologia czeka na dopracowanie, partnerów biznesowych i oczekuje się, że może znaleźć zastosowanie nie tylko w architekturze, ale także w takich dziedzinach, jak medycyna.
Czytaj też: Ziemskie bieguny magnetyczne mogą odwracać się częściej niż sądzono
Źródło: New Atlas