Reklama
aplikuj.pl

Ziemskie bieguny magnetyczne mogą odwracać się częściej niż sądzono

Gorąca ciecz, która obraca się wokół zewnętrznego rdzenia Ziemi napędza pole magnetyczne, chroniące naszą planetę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Problem w tym, że co pewien czas dochodzi do odwrócenia sytuacji, przez co południe staje się magnetyczną północą, a północ – południem.

Nowe badania sugerują, że bieguny magnetyczne mogą odwracać się znacznie częściej niż naukowcy sądzili. Wydarzyło się to około 500 milionów lat temu w okresie kambryjskim, kiedy istoty zamieszkujące Ziemię doświadczały ewolucyjnych bodźców wzrostu, przekształcając się w bardziej złożone formy życia. Aby lepiej zrozumieć procesy, które zachodziły w tamtym czasie, naukowcy wykorzystali próbki osadów znalezione na Syberii.

Czytaj też: Naukowcy w CERN symulują pole magnetyczne Jowisza

W laboratorium określili orientację cząstek magnetycznych uwięzionych w osadach poprzez powolne podgrzewanie ich do ekstremalnych temperatur w celu rozmagnesowania. Orientacja cząsteczek odpowiadała kierunkowi pola magnetycznego w czasie i miejscu, kiedy dochodziło do powstawania osadu.

Zespół odkrył, że około 500 milionów lat temu pole magnetyczne planety odwróciło się około 26 razy w ciągu miliona lat. Była to najwyższa częstotliwość, jaką kiedykolwiek sugerowano. Równie interesujący jest fakt, że wkrótce potem, w ciągu kilku milionów lat, częstotliwość odwracania bardzo szybko spadła. Od 495 milionów do 500 milionów lat temu pole magnetyczne zaczęło się odwracać w tempie 1-2 razy na milion lat.

Ostatnie odwrócenie pola magnetycznego miało miejsce około 780 000 lat temu, ale chociaż istnieją obawy, że może się to wkrótce powtórzyć, to z pewnością nie nastąpi to za naszego życia.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Jakie byłyby konsekwencje zaniku ziemskiego pola magnetycznego?