Reklama
aplikuj.pl

10 najbardziej zaludnionych miast na świecie

Gdzie na świecie mieszka najwięcej osób? Poznajcie nasze zestawienie najbardziej zaludnionych miast świata.

Obecnie w miastach mieszka już blisko 4,5 mld osób, a w 2050 r. będzie to aż 75% światowej populacji. Miasta zyskują mieszkańców i zyskują na znaczeniu. Teraz w 10-milionowych miastach mieszka już ponad 500 mln osób, a w 2030 r. będzie ich już 730 mln.

Za najbardziej zurbanizowany region uznaje się Amerykę Północną (81% tamtejszej ludności mieszka w miastach), Amerykę Łacińską i Karaiby (80%), Europę (74%) oraz Oceanię (68%). W Azji poziom urbanizacji wynosi ponad 50%, podczas gdy w Afryce w miastach mieszka już 44% ludności. Liczby te wzrastają z roku na rok.

Na świecie jest ponad 30 miast, w których mieszka co najmniej 10 mln osób. Za 10 lat będzie ich co najmniej 41. Gęste zaludnienia zazwyczaj przekłada się na wysoki stopień rozwoju i tym samym komfort życia. Oto 10 najbardziej zaludnionych miast na świecie (stan obowiązujący na rok 2018).

Osaka

Osaka położona na wyspie Honsiu to trzecie co do wielkości miasto Japonii. Obszar metropolii Osaki zamieszkuje ponad 19 mln osób. Miasto to jest jednym z najważniejszych ośrodków przemysłowych, handlowo-usługowych, kulturalno-naukowych i rozrywkowych, o ogromnym potencjale ekonomicznym. Jest to również jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych i największych portów morskich w Japonii.

Dhaka

Dhaka jest stolicą Bangladeszu, liczącą około 19,5 mln mieszkańców. Jest głównym ośrodkiem przemysłu odzieżowego, spożywczego i metalurgicznego kraju. W Dhace mają siedzibę liczne ośrodki naukowe, uniwersytety i instytuty badawcze. Najpopularniejszym środkiem transportu w Dhace są riksze. Każdego dnia na ulice miasta wyjeżdża ich 400 tysięcy, co jest światowym rekordem.

Pekin

Pekin to stolica Chińskiej Republiki Ludowej oraz jedno z czterech miast wydzielonych, podlegających bezpośrednio władzom kraju. Nazwa Běijīng oznacza dosłownie „Północną Stolicę”, choć była wielokrotnie zmienia – w latach 1928-1949 nazywano ją Beiping, czyli „Północny Pokój”. Marco Polo w swoich relacjach nazywał Pekin z mongolska Cambaluc. Pekin stanowi największy ośrodek polityczny, kulturalny i naukowy kraju. Mieszka tu 21,7 mln osób i krzyżują się ważne linie kolejowe oraz trasy drogowe.

Mumbaj

Mumbaj to stolica indyjskiego stanu Maharasztra, położona na wyspie Salsette. Jest uznawany za nieoficjalną stolicę kraju. Wraz z miastami satelitarnymi tworzy najludniejszą po Delhi aglomerację liczącą 23 mln mieszkańców. Dzięki swojemu położeniu jest to największy port morski kraju. Znajdują się tu najsilniejsze giełdy Azji Południowej: National Stock Exchange of India i Bombay Stock Exchange. Mumbaj jest uznawany za stolicę Bollywood, czyli kinematografii indyjskiej.

Kair

Kair to stolica i największe miasto Egiptu. Cały zespół miejski nazywany Wielkim Kairem liczy 20,4 mln mieszkańców. Miasto położone nad Nilem jest największym ośrodkiem świata islamskiego. Składa się z dwóch części: Kairu i Gizy, które są podzielone na 14 dzielnic. Na zachód od Gizy znajdują się najsłynniejsze zabytki – Sfinks i Welkie Piramidy. Częścią Kairu jest tzw. Miasto Umarłych, czyli wielki cmentarz omijany zarówno przez turystów, jak i miejscowych. Aż 2-3 mln osób wykorzystują grobowce jako mieszkania.

Meksyk

Meksyk to stolica i dystrykt federalny państwa Meksyk. Populacja obszaru metropolitalnego wynosi 22 mln mieszkańļców. Region ten odznacza się jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności. Miasto w XIV w. jako Tenochtitlán zostało założone przez Azteków. Dzisiaj Meksyk jest jednym z najważniejszych ośrodków politycznych, kulturalnych i gospodarczych obu Ameryk. Duże zanieczyszczenie powietrza blokuje dostęp promieniom słonecznym, a słaba cyrkulacja powietrza nasila to zjawisko. Miasto ma także duży problem z odprowadzaniem wód odpadowych i ścieków.

Sao Paulo

Sao Paulo to największe miasto Ameryki Południowej, położone w południowej części Brazylii, liczące razem z przedmieściami ponad 22 mln mieszkańców. Miasto zostało założone w 1554 r. jako misja jezuicka św. Pawła i stąd też zyskało swoją nazwę. W XIX w. było światowym centrum handlu kawą, a substancją tą handluje się do dzisiaj. W mieście znajduje się wiele przykładów architektury współczesnej, między innymi wieżowiec Mirante do Vale oraz Museu de Arte de São Paulo na Avenida Paulista. Sao Paulo ma wielkie tradycje piłkarskie – swoje siedziby mają tu takie kluby jak m.in. Sao Paulo FC, Corinthians Paulista, SE Palmeiras czy Nacional.

Szanghaj

Szanghaj jest nazywany najbardziej europejskim miastem Chin. Jest jednym z czterech miast wydzielonych Chińskiej Republiki Ludowej. Leży przy ujściu rzeki Jangcy i należy do głównych portów morskich na świecie. Działa tu także jedna z największych giełd na świecie, a w dzielnicy Pudong jest rekordowa liczba drapaczy chmur. Nazwa miasta składa się ze znaków „na” i „morze”, co często interpretuje się jako „Najdalszy zasięg morza” lub „Naprzód w morze”. Cała jednostka administracyjna Szanghaju liczy ponad 25,6 mln mieszkańców.

Delhi

Delhi to stolica Indii, położona w ich północnej części, nad rzeką Jamuną. Jest to druga aglomeracja świata o ponad 28,5 mln mieszkańców, wielki węzeł komunikacyjny, centrum przemysłu i kultury, a także miasto uniwersyteckie z licznymi teatrami, galeriami muzeami i zabytkami z okresu Wielkich Mogołów. Legendy głoszą, że przez tysiąclecia nabudowano na sobie aż 7 miast Delhi, a archeologowie potwierdzają, że pierwszym było założone w 1200 r. miasto Indraprastha. Delhi jest jednym z liderów technologii informacyjnej i telekomunikacyjnej.

Tokio

Tokio to stolica i największe miasto Japonii, położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Honsiu. Jest to największy obszar metropolitalny na świecie liczący 38,3 mln mieszkańców. Nazwa Tōkyō oznacza „Wschodnią Stolicę”, a do 1868 r. miasto nazywało się Edo. Tokio formalnie nie jest miastem, a prefekturą metropolitalną, w skład której wchodzą 23 dzielnice, region Tama oraz wyspy. Znajdują się tu m.in. Tokyo Skyree, Pałac Cesarski, zabytkowe świątynie buddyjskie i chramy shintō. W 2018 r. Tokio odwiedziło 12,12 mln turystów i było tym samym dziewiątym najczęściej odwiedzanym miastem świata.