Firma Apis Cor specjalizująca się w druku 3D zrealizowała coś, co określiła największym na świecie wydrukowanym budynkiem.
Ten z kolei jest zlokalizowany w Dubaju, a jego podstawową konstrukcję wydrukowała zaledwie jedna drukarka, choć w cały proces było zaangażowanych wiele osób. Finalnie jednak dwupiętrowy budynek administracyjny powstał wyłącznie za sprawą druku, a teraz cieszy się swoją 9,5-metrową wysokością i łączną powierzchnią rzędu 640 metrów kwadratowych.
Jego proces konstrukcyjny był podobny do innych projektów drukowanych w 3D i polegała na wytłaczaniu mieszanki cementu przez dyszę. Oczywiście warstwami w celu zbudowania podstawowej struktury, którą realizowano sekwencyjnie, decydując się w pewnym momencie na wykorzystanie dźwigu.
Tylko trzech pracowników Apis Cor było na miejscu, aby obsługiwać całą maszynerię, a cały projekt trwał ponoć tylko trzy tygodnie.
Należy jednak pamiętać, że w projekt zaangażowani byli ludzie. Oprócz układania fundamentów, dodawania okien, drzwi i dachu, a także okablowania i tym podobnych, pracownicy budowlani dodawali ponadto pręty zbrojeniowe i beton wylewany ręcznie dla wsparcia konstrukcji.
Jak komentuje Nikita Cheniuntai, CEO i założyciel firmy:
Technologia druku 3D w budowie jest dopiero na wczesnym etapie rozwoju. Prowadzimy szeroko zakrojone prace badawczo-rozwojowe, aby udostępnić technologię do masowego użytku. Jesteśmy wdzięczni za możliwość współpracy z Dubajem.
Projekt dał nam wyjątkową wiedzę i bezcenne doświadczenie, które pomogą nam ulepszyć naszą technologię i opracować nową wersję naszej drukarki 3D. Ulepszona wersja będzie bardziej niezawodna i wydajna czasowo.
Ponadto podczas projektu przetestowaliśmy i ulepszyliśmy naszą własną mieszankę (filament – dop. red.). Ten projekt jest ogromnym krokiem naprzód w branży drukowania 3D betonu.