Naukowcy stworzyli nowy biomateriał, dzięki któremu zastosowanie białka morfogenetycznego do wspomożenia procesu naprawy kości ma znacznie więcej sensu.
Do tej pory jednym z głównych problemów z białkiem morfogenetycznym kości jest to, że powoduje nie tylko wzrost nowej kości w miejscu uszkodzenia (w domyśle złamania), ale także w otaczającej go tkance miękkiej. Dzieje się tak, ponieważ to białko uwalnia się z materiałów pokroju gąbek kolagenowych, które zostały zaprojektowane tak, aby utrzymywać je w miejscu.
Naukowcy z University of Oregon kierowani przez bioinżyniera Mariana H. Hettiaratchi, zamiast wykorzystywania gąbek, postanowili połączyć te białka z żelem alginianowym. Co jednak ważniejsze, do mieszaniny dołączyły też mikrocząstki zatwierdzonego medycznie antykoagulantu zwanego herapiną. BMP wiąże się z nią, a żel nadaje tej kombinacji oparcie.
W testach laboratoryjnych materiał wstrzykiwano do rurek typu nanomesh, które zostały wprowadzone w złamane kości udowe szczurów. Wyniki były obiecujące, bo w ramach tego podejścia niepożądany wzrost kości zaobserwowano aż w 50% przypadków mniej w porównaniu do stosowania białka morfogenetycznego kości w gąbce.
Ponieważ herapina ma pewne skutki uboczne, zespół pracuje teraz nad stworzeniem syntetycznej alternatywy.