Zawarta przed rokiem współpraca pomiędzy Matternet i UPS zaowocowała właśnie placówką Matternet Station, gdzie personel medyczny może przesyłać próbki medyczne dronami.
Jak powiedział przedstawiciel firmy, Andreas Raptopoul:
Naszą wizją jest połączenie każdej placówki opieki zdrowotnej w każdym obszarze metropolitalnym z najszybszą dostępną obecnie metodą transportu. Budujemy platformę technologiczną dla niezwykle szybkich, miejskich dostaw medycznych punkt-punkt, umożliwiając systemom szpitalnym skrócenie czasu oczekiwania pacjentów i zaoszczędzenie milionów dolarów rocznie dzięki centralizacji laboratoriów i inwentarza medycznego. Stacja Matternet jest bardzo ważna część ekosystemu dla urzeczywistnienia tej wizji.
Jak podaje New Atlas, futurystyczna stacja dronów współpracuje z autonomicznym dronem Matternet M2 i serwerem w chmurze, aby ułatwić bezpieczny transport ładunków medycznych pomiędzy placówkami szpitalnymi oraz laboratoriami.
Cały system działa następująco – lekarz, który musi dostarczyć próbkę do laboratorium, pakuje ją do pudełka, ustawia dostawę, a następnie daje paczkę do wnęki ładunkowej z boku konstrukcji stacji. Paczka przesuwa się wewnątrz stacji, jest odbierana przez oczekującego na nią drona w środku. Następnie dach stacji się otwiera, a dron M2 rusza w podróż.
Po dotarciu na miejsce dron jest automatycznie kierowany do lądowiska stacji laboratoryjnej i zostaje zamknięty w kopule konstrukcji, gdzie jego bateria jest wymieniana na świeżo naładowaną. Laboratorium otrzymuje powiadomienie, identyfikator obiektu jest skanowany w miejscu załadunku koncentratora, a opakowanie jest kierowane do dokładnego oddziału.
Każda stacja może pomieścić do czterech paczek jednocześnie, które są utrzymywane w kontrolowanej temperaturze i jednego drona. System może zarządzać ruchem dronów dzięki zautomatyzowanemu systemowi unikania konfliktów powietrznych, a także jest połączona z platformą chmurową Matternet, dzięki czemu operatorzy misji mogą zdalnie śledzić operacje i zdrowie drona.
Matternet oczekuje, że usługa będzie działać przez całą dobę i zapewni bezpieczny transport diagnostyki krwi, próbek patologicznych, leków itp. Obecnie poszukuje certyfikatu FAA, a jej usługi są udostępniane szpitalom w ramach rocznej subskrypcji.