Kosmiczny Teleskop Hubble’a uwiecznił niesamowity widok przedstawiający mgławicę Tarantula. Ta mgławica z Wielkiego Obłoku Magellana stanowi idealne miejsce do obserwacji narodzin i ewolucji masywnych gwiazd.
Sfotografowany dzięki wysiłkom NASA i ESA obszar zyskał nazwę LHA 120-N 150. Znajduje się on na obrzeżach mgławicy Tarantula, stanowiącej swego rodzaju gwiezdny żłobek w naszej kosmicznej okolicy. Mgławica znajduje się ok. 160 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, a sam Wielki Obłok Magellana jest naszą sąsiednią galaktyką karłowatą.
Co ciekawe, nazwa mgławicy pochodzi od jej charakterystycznych plam, które przypominają odnóża słynnego pająka. Jej rozmiary opiewają na ok. 1000 lat świetlnych, a spora przejrzystość tego obszaru powoduje, iż stanowi on świetne miejsce do prowadzenia obserwacji. Na jej terenie panuje spore zagęszczenie masywnych gwiazd.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Astronomowie chcą się przekonać, czy tak duże obiekty są w stanie narodzić się w izolacji. Z modeli wynika coś zupełnie przeciwnego, choć obserwacje sugerują, iż w 10% przypadków masywne gwiazdy najprawdopodobniej powstały w sporym oddaleniu od gromad.
Czytaj też: NASA wybrała 4 misje, które mogą zostać niedługo zrealizowane