Reklama
aplikuj.pl

Odkładanie bądź spalanie tkanki tłuszczowej może być aktywowane… zapachem?

Zespół badawczy z Uniwersytetu Baylora doszedł do wniosku, że sygnały węchowe mogą wpłwać na aktywację bądź dezaktywację magazynowania tłuszczu. Naukowcy zaobserwowali takie zjawisko u nicieni z gatunku Caenorhabditis elegans.

C. elegans posiadają zaledwie trzy pary neuronów odpowiedzialnych za węch, dlatego to właśnie one zostały wybrane do analiz. Dla porównania, w przypadku ludzi liczba ta wynosi od 10 do 20 milionów. W oparciu o optogeniczną stymulację świetlną poszczególnych neuronów u tych nicieni, naukowcy śledzili zmiany w mechanizmach dot. przechowywania magazynowania tłuszczu.

Co ciekawe, C. elegans wchodzące w skład grupy kontrolnej spożywały podobne ilości jedzenia co nicienie, które były poddawane manipulacjom zapachowym. Interesujący jest jednak fakt, że pomimo dietetycznych podobieństw, obie grupy znacząco różniły się pod względem odkładania tłuszczu w ich jelitach.

Czytaj też: Te zastrzyki mogą być sposobem na walkę z otyłością

Dr Meng Wang uważa, że konieczne są dalsze badania, które potwierdzą te doniesienia. Jednocześnie sądzi on, iż niektóre zapachy mogą powodować zmiany w metabolizmie tłuszczów, co prowadzi do utraty bądź przybierania wagi. Istnieje możliwość występowania podobnej zależności u innych zwierząt – w tym ludzi.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News