Archeolodzy od dziesięcioleci zastanawiali się, w jaki sposób mieszkańcy naszej planety używali kamiennych kul, które możecie zobaczyć powyżej.
Tego typu artefakty znajdowano w wielu różnych miejscach świata, m.in. na terenie dzisiejszej Europy, Azji czy Afryki. Najstarsze z nich liczą nawet dwa miliony lat, choć przełom w sprawie nastąpił dopiero po analizie kul z Jaskini Qesem w Izraelu, gdzie ludzie zamieszkiwali od około 400 000 do 200 000 lat temu.
Archeolodzy natrafili tam na 30 obiektów, z czego 29 zostało wykonanych z wapienia, podczas gdy wszelkiej maści narzędzia znajdowane na terenie tej samej jaskini były wykonane z krzemienia. Emanuela Cristiani, archeolog z Uniwersytetu Sapienza oraz jej zespół badawczy, dokonali analiz kul pod mikroskopem. W ten sposób doszli do wniosku, że obiekty te najprawdopodobniej służyły do łamania zwierzęcych kości w celu wydobycia szpiku.
Czytaj też: Jakie były najważniejsze odkrycia archeologiczne ostatniej dekady?
Aby sprawdzić tę teorię, naukowcy sami postanowili zająć się rozdrabnianiem kości. Zrobili to za pomocą kostki brukowej oraz ręcznie uformowanych kul. Okazało się, że w przypadku tych drugich łamanie kości było znacznie efektywniejsze. Co więcej, ślady użytkowania kul przypominały te obserwowane na artefaktach sprzed tysięcy i milionów lat. Warto zaznaczyć, że szpik był często spożywany przez naszych przodków ze względu na jego wysoką kaloryczność i wartości odżywcze.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News