Reklama
aplikuj.pl

Nie uwierzycie, jak podobnie do ludzi zachowują się dorastające psy

Wiek 8 miesięcy u psów to zazwyczaj okres, w którym owe zwierzęta stają się „nastolatkami”. Podobnie jak ludzie, tak i psy w tym wieku potrafią być dość… nieznośne.

Na łamach Biology Letters ukazał się artykuł poświęcony tej kwestii. Psy, kierowane burzą hormonów, mogą lekceważyć i nie słuchać swoich właścicieli. Problem w tym, że ci drudzy nie zawsze są w stanie odpowiednio się zachować. Ze statystyk dotyczących amerykańskich schronisk wynika, że to właśnie „nastoletnie” psy trafiają tam najczęściej.

W ramach badań naukowcy postanowili obserwować zachowanie 70 suk owczarków niemieckich, golden retrieverów oraz labradorów, które wychowywano do roli psów przewodników. Badacze poprosili właścicieli czworonogów o ocenę zwierząt pod kątem ich zachowań takich jak siedzenie w pobliżu właściciela, wykazywanie silnej więzi z jedną osobą czy niepokój po rozłące z człowiekiem.

Czytaj też: Jak dystansowanie społeczne wpływa na przenoszenie mikrobów u zwierząt?

Psy, które spełniały wiele z tych punktów, zazwyczaj wchodziły w okres dojrzewania wcześniej – w wieku około 5 miesięcy. U pozostałych miało to miejsce ok. 3 miesięcy później. Co ciekawe osobniki o słabych relacjach rodzicielskich wkraczały w okres dojrzewania w młodszym wieku. Podobne zależności występują także u ludzi.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Aby sprawdzić posłuszeństwo, naukowcy ocenili osobną grupę 69 psów przewodników, najpierw w wieku 5 miesięcy, a później w wieku 8 miesięcy. Poprosili opiekuna psa i obcą osobę o wydanie polecenia „siadaj”. Wszystkie szczeniaki w wieku przed okresem dojrzewania szybko spełniły polecenie w obu przypadkach. Te same osobniki w okresie dojrzewania, były znacznie mniej skłonne do słuchania próśb opiekuna. Jednocześnie z chęcią spełniały polecenia obcych. Przypomina to zachowania występujące wśród przedstawicieli naszego gatunku.