Na Politechnice Łódzkiej uruchomiona została badawcza sieć 5G. Będą mogli z niej korzystać studenci w ramach codziennych zajęć, pracownicy oraz firmy, które będą mogły testować w niej rozwiązania, które pozwolą im rozwinąć swój biznes.
Wielostronna inicjatywa 5G w Łodzi
Badawcza sieć 5G w Łodzi to owoc wspólnej pracy wielu podmiotów. W sprawę zaangażowane było Ministerstwo Cyfryzacji, UKE, Instytut Łączności, Ministerstwo Rozwoju oraz Ericsson, który dostarczył niezbędny sprzęt i firma FundingBox. DIH, czyli Digital Innovation Hub działa już od dzisiaj, choć jego budowa trwała od 2019 roku.
Czytaj też: Plus rusza z pierwszą komercyjną siecią 5G w Polsce
Jak wygląda sieć 5G na Politechnice Łódzkiej
5G w Łodzi działa w architekturze NSA (non-standalone) i wykorzystuje sieć LTE w paśmie 700 MHz oraz testowy blok częstotliwości w paśmie 3,5 GHz. Taki sam, który w tym roku powinien trafić do operatorów sieci komórkowych.
Operatorem sieci 5G będzie Politechnika Łódzka, która rozdała już ponad 1000 kart SIM, z których będą mogli korzystać pracownicy i uczniowie kampusu.
5G to szansa dla firm, głównie tych mniejszych
Choć to nie sieć bezprzewodowa, a tak naprawdę sieć szkieletowa jest najważniejszym elementem całej architektury.
Jak powiedział dr Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności:
Jednym z najważniejszych elementów sieci 5G jest tak naprawdę sieć szkieletowa (światłowód). Umożliwia w sposób nowatorski tworzyć nowe usługi telekomunikacyjne. Mogą być wymyślane i testowane przez małe podmioty. IŁ pracuje z wieloma takimi podmiotami, a zainteresowanie współpracą obejmuje co najmniej kilkanaście firma. Nie jest do tego potrzebne korporacyjne zaplecze i duże kapitały.
Skoro już jesteśmy przy firmach, to głównie one będą mogły korzystać z łódzkiego DIH-u. Nie duże koncerny, a małe i średniej przedsiębiorstwa lub różnego rodzaju startupy.
Dr Jerzy Żurek, dyrektor Instytutu Łączności:
W tym momencie przedsiębiorcy powinni skontaktować się DiG i przedstawić propozycje swoich projektów i zostaną one zweryfikowane. Sieć już działa i np. testy walidacji urządzeń pod kątem cyberbezpieczeństwa, testy wersji oprogramowania realizującego pomysły usługowe w sieci… To wszystko możemy przetestować i przystosować do działania w naszej sieci.
Wiceminister rozwoju, Krzysztof Mazur:
5G nie spowoduje wzrostu PKB. To tylko technologia. Ale firmy, które z niej skorzystają będą mogły się rozwinąć i notować dalsze wzrosty.
Sieć 5G dla studentów
To właśnie uczniowie będą jednymi z beneficjentów łódzkiej sieci 5G. Z jej pomocą będą prowadzone zajęcia, w trakcie których studenci poznają podstawy biznesowego wykorzystania nowych technologii. W uproszczeniu, dowiedzą się jak wykorzystać sieć 5G do czegoś więcej niż ten często powtarzany – Netflix w 4K.
Sieć 5G zostanie też wykorzystana do inteligentnego zarządzania budynkami kampusu Politechniki Łódzkiej.
Czytaj też: Co zrobić z odpadami medycznymi powstałymi podczas pandemii?
Testy różnych zastosowań, nie tylko biznesowych
W łódzkiej sieci 5G będą prowadzone testy w obszarach niekoniecznie biznesowych. Będą do badania nad szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem, komunikacją z dronami oraz e-zdrowiem. Tutaj przede wszystkim będą to rozwiązania dotyczące ułatwień dla osób niewidomych.
Szczególnie ostatnia kwestia jest bardzo interesująca. Aktualny projekt składa się z prototypowego systemu modułu mobilnego wielkości telefonu, noszonego przez osobę niewidomą oraz zdalnego przewodnika, który ostrzega o przeszkodach i prowadzi do celu. Cały system wymaga łączności działającej w czasie rzeczywistym , aby przekazywać użytkownikowi komunikaty niezbędne do swobodnego poruszania się.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News