Naukowcy na całym świecie pracują nad metodami przesyłania danych w zakresie fal submilimetrowych, które umożliwiłyby wysyłanie i odbieranie informacji szybciej niż pozwala na to obecna technologia.
Kodowanie tych danych w paśmie submilimetrowym jest jednak znacznie trudniejsze niż w paśmie używanym obecnie w związku z technologią 5G. Grupa naukowców z Uniwersytetu ITMO zaprezentowała możliwość modyfikacji impulsów terahercowych w celu wykorzystania ich do transmisji danych.
Obecnie stosowana technologia jednoczesnego przesyłania wielu kanałów danych przez jeden kanał fizyczny została z powodzeniem wprowadzona do pasma podczerwieni. Technologia ta opiera się na interakcji pomiędzy dwoma szerokopasmowymi impulsami podczerwieni o szerokości pasma mierzonej w nanometrach. W przypadku fal submilimetrowych, szerokość pasma takich impulsów byłaby znacznie większa. Tym samym wzrosła by ich zdolność do transmisji danych.
Czytaj też: Aukcja 5G zakończona. Czekamy na nowy początek
Problem stanowi m.in. zapewnienie interferencji dwóch impulsów, co jest trudne ze względu na fakt, iż trudno się je na siebie „nakłada”. Dlatego też naukowcy z Uniwersytetu ITMO wydłużyć czas trwania impulsów, aby trwały one kilkukrotnie dłużej. W efekcie impulsy nie występowały jednocześnie, ale następowały po sobie. Utworzyły one ciąg, który wykazuje zależność pomiędzy strukturą impulsu w czasie a widmem. W przyszłości tego typu badania mogą stanowić podstawy kodowania danych w paśmie submilimetrowym.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News